Czterech kandydatów na burmistrza Swarzędza

Termin zgłoszeń kandydatów na urząd burmistrza mija 14 marca, ale już mamy czterech zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą chętnych objąć stanowisko szefa Swarzędza. 

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację, że zrejestrowanych jest już czterech kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza Swarzędza w nadchodzących wyborach. Są to: aktualnie pełniący ten urząd burmistrz Marian Szkudlarek startujący z KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, Szymon Kurpisz, radny Rady Miejskiej z listy PiS startujący z KWW Szymona Kurpisza – My Mieszkańcy, Wojciech Kmieciak wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z KKW Koalicja Obywatelska oraz były swarzędzki radny Marcin Lis startujący z KW Prawo i Sprawiedliwość.

Niewiele brakowało, a w tym gronie znalazłby się piąty kandydat, również aktualny swarzędzki radny, Przemysław Garsztka, ale kilka dni temu ogłosił, że jednak nie wystartuje w wyborach (więcej na ten temat można przeczytać na naszych stronach).

Ponieważ termin zgłoszeń mija 14 marca, nie można wykluczać, że pojawi się jeszcze inny kandydat. Niemniej byłaby to ogromna niespodzianka, gdyż musiałby to być kandydat, którego komitet nie wystawiałby listy do Rady Miejskiej. W swarzędzkich wyborach, oprócz wyżej wymienionych komitetów, bierze udział jeszcze jeden. KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd, ale komitet ten udziela poparcia burmistrzowi Marianowi Szkudlarkowi. Podobnie, poparcia udzieliła Trzecia Droga, która nie wystawia swoich list do Rady Miejskiej.

Wystarczy pierwsza tura?

Do wyborów samorządowych pozostało nieco ponad trzy tygodnie. Odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Jeśli w wyborach na burmistrza żaden z kandydatów nie uzyska przynajmniej 50% poparcia odbędzie się druga tura wyborów. W takiej sytuacji powtórzone wybory odbędą się dwa tygodnie po pierwszej turze. Staną w niej do walki kandydaci z największą liczbą głosów.

W poprzednich wyborach mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz burmistrza wybrali w pierwszej turze. Marian Szkudlarek zdobył ogromne poparcie 62,6% głosów, deklasując trójkę rywali. Kandydatka z ramienia KO, Bożena Szydłowska zdobyła 14,9% poparcia, co było drugim wynikiem. Dalej znalazła się Anna Tomicka (11,4%) i Witold Garstka z PiS (11,09%).

Niezależnie od sympatii i preferencji wyborczych, zachęcamy do udziału w wyborach. Jest to doskonała okazja, by zdecydować o przyszłości naszego najbliższego otoczenia.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *