Wykład Danuty Ewy Dachtery w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu

24 listopada 2022 w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu miał miejsce wykład Danuty Ewy Dachtery i spotkanie dotyczące dzieła literackiego. 

Spotkanie w swarzędzkiej Bibliotece Pedagogicznej zatytułowane było „Dzieło literackie. Perspektywa odbiorcy i twórcy”. Wykład ilustrowany przykładami z literatury, wzbogacony o pracę z tekstem poprowadziła Danuta Ewa Dachtera – psycholog, nauczyciel, biolog, poetka, autorka książek poetyckich: „Moje Macondo (2018) oraz „Więź poza śmierć” (2021). W spotkaniu wzięli udział, jak zawsze bardzo chętni i aktywni, seniorzy z Centrum Aktywności Seniora Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu.

W pierwszej części spotkania prelegentka wyjaśniła, czym jest dzieło literackie i omówiła wyróżniki literatury jakimi są fikcja literacka, obrazowość oraz organizacja naddana tekstu. Wśród wybranych przykładów dzieł literackich nie zabrakło wierszy Wisławy Szymborskiej oraz utworów klasyków literatury polskiej takich jak: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański i oczywiście – Adam Mickiewicz.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Seniorzy przeczytali wiersz pt. „Radość pisania” Wisławy Szymborskiej i poszukiwali w nim odpowiedzi na pytanie czym jest fikcja literacka. Następnie, po przeczytaniu fragmentu ks. I „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, uczestnicy dyskutowali na temat obrazowości, analizowali obrazowanie poety.

Na zakończenie spotkania poetka zachęciła zgromadzonych uczestników do podejmowania wysiłku tworzenia własnych tekstów np. wspomnień, dzienników, reportaży, opowiadań, wierszy, a także poleciła instytucje wspierające rozwój umiejętności literackich. Seniorzy dyskutowali o literaturze, która pobudza emocje i inspiruje, wyrazili także chęć udziału w kolejnych spotkaniach poświęconych literaturze.

Zachęcamy do odwiedzania profilu Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu na portalu Facebook. Można tam znaleźć ciekawe informacje o ofercie Biblioteki, o spotkaniach i akcjach organizowanych przez placówkę z osiedla Kościuszkowców.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Wykład Danuty Ewy Dachtery
Wykład Danuty Ewy Dachtery w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *