Koronawirus: raport z uśpionego miasta Swarzędz

Koronawirus opanował Swarzędz – oczywiście niedosłownie (na szczęście!!!). Życie mieszkańców uległo sporej zmianie.

Decyzja, która wywołała falę krytyki

11 marca pojawiła się informacja, że zarządzeniem premiera Morawieckiego wszystkie placówki oświatowe mają być zamknięte. W ślad za tą decyzją, nasi lokalni włodarze postanowili odwołać imprezy masowe. Nieczynna jest Pływalnia Wodny Raj, jak i pozostałe obiekty Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Burmistrz odwołał też wszelkie zajęcia prowadzone przez Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Warto przypomnieć, że dzień wcześniej burmistrz Marian Szkudlarek nie zdecydował się na zamknięcie szkół, pomimo, że taką decyzję podjął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Na forach internetowych, na Facebooku, wybuchła ogromna dyskusja i na szefa naszej gminy spłynęła fala krytyki rozwścieczonych rodziców. Myślę jednak, że w pewnej mierze można taką, a nie inną, decyzję burmistrza usprawiedliwić. Burmistrz dysponuje sztabem ludzi, którzy zapewne mają dostęp do najlepszych informacji. Ponadto, a może przede wszystkim, działał on spójnie z pozostałymi gminami powiatu poznańskiego, po wcześniejszej decyzji starosty Grabkowskiego, który postanowił pozostawić powiatowe szkoły otwarte. I w mojej opinii to właśnie starosta mógł czy powinien być inicjatorem działań zbieżnych z miastem Poznaniem. Wszak naprawdę Poznań i powiat funkcjonują na zasadzie jednego organizmu, podzielonego tylko fikcyjnymi granicami. Niemniej Państwo oceniacie działanie władz Swarzędza bardzo krytycznie, a przynajmniej tak wynika z prowadzonej przez nas sondy (cały można tekst przeczytać tutaj). W chwili pisania niniejszej informacji niemal 300 osób stwierdziło, że burmistrz podjął złą decyzję pozostawiając szkoły otwartymi, natomiast przeszło 100 twierdzi, że decyzja była słuszna. Być może wynika to z pewnych błędów w komunikacji – burmistrz porozumiewał się przez publikowane w internecie komunikaty, które były nieco spóźnione wobec informacji płynących z Warszawy.

Swarzędz we śnie pogrążony

Co natomiast dzieje się w mieście? Trochę momentami przypomina filmy katastroficzne. Oczywiście przy zachowaniu pewnego marginesu zdrowego rozsądku. Koronawirus to nie epidemia zombie jak z głośnego filmu World War Z. Niesie ona jednak pewne zmiany zachowań również w naszym mieście Swarzędz. O pewnych przejawach paniki pisaliśmy 11 marca – kliknij by przeczytać.

Jednym z przykładów mogą być pustawe ulice. Miejsca zazwyczaj pełne dzieci, gromadnie zbierających się wokół przystanków autobusowych, są teraz puste. Podobnie, już wczoraj pociągi na trasie Swarzędz-Poznań i Poznań-Swarzędz, nie były zatłoczone jak zawsze. Ale dzieci to jedno, często wraz z nimi w domach muszą zostać rodzice, którzy zamiast biec gdzieś w codziennym pośpiechu opiekują się swoimi pociechami. Kilkoro dzieci biegało jeszcze po ogródku w Misiu Uszatku (przedszkole na os. Czwartaków), one jedyne dawały pozory normalności.

Są jednak punkty, które żyją. Sklepy spożywcze wręcz tętnią życiem, ale wśród wszystkich czuje się sporą niepewność. Osobiście widziałem sąsiadów wbiegających do domu z rękoma pełnymi kasz, ryżu, butelek z wodą i oczywiście.. papieru toaletowego. Ba, sam wieczorem dokupiłem paczkę papieru. W końcu tyle ludzi nie może się mylić.

Minister Jadwiga Emilewicz pozbawiła złudzeń wszystkich pracowników sklepów. Pozostaną one otwarte, przecież nie może zabraknąć dostępu do najważniejszych produktów (teraz trochę złośliwie: czyli do papieru toaletowego, ale i najważniejszych rzeczy z choćby marketów budowlanych).

Ruch samochodowy zmalał, pomimo że wiele osób zdecydował się przesiąść do prywatnych pojazdów, by zrezygnować z komunikacji zbiorowej. Podobno od początku roku rośnie liczba sprowadzanych używanych aut zza zachodniej granicy.

Ogromne wątpliwości budzą natomiast działania świadomie ignorujące zalecenia o nieorganizowaniu spotkań masowych. Przykład tutaj płynie z Siekierek Wielkich, wsi położonej przy granicy ze Swarzędzem w gminie Kostrzyn Wlkp. 11 marca wieczorem organizowano spotkanie modlitewne w kościele parafialnym w Siekierkach Wielkich w intencji powstrzymania koronawirusa. Przepraszam jeśli kogoś obrażę, ale to skrajna nieodpowiedzialność. To wręcz głupota! I nie ważne czy organizowane spotkanie było imprezą kościelną czy świecką, generalnie – nie powinno ono mieć miejsca. Jednak świeckie instytucje dostosowują się do zaleceń, nie poddają dyskusji decyzji mających na celu nas ochronić. I bardzo rozumiem potrzebę duchowego wsparcia, wspólnej modlitwy, ale w tak wyjątkowych okolicznościach, w momencie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłasza pandemię, zróbmy to w domu, przez telefon, internet. Wszak koronawirus dotarł do nas w XXI wieku, korzystajmy więc z technologii, którą dysponujemy.

By zachować pewien parytet pozytywnych informacji, pozwolę sobie, trochę nie w temacie, nadmienić, że w poniedziałek lekarze ogłosili pełne wyleczenie drugiej osoby będącej nosicielem HIV. Obyśmy jednak na jakiś lek na koronawirusa nie musieli czekać dziesiątki lat.

Więcej o dotychczasowych zmaganiach Swarzędza z koronawirusem przeczytasz tutaj.

Kompendium wiedzy

Poniżej zamieszczamy kompendium wiedzy na temat postępowania wg amerykańskiego wirusologa Jamesa Robba. Jest on wirusologiem molekularnym, który jako jeden z pierwszych, bo już w latach 70-tych, zajmował się koronawirusami. Jako profesor patologii na UCLA jako pierwszy określił liczbę genów, które zawierał koronawirus.

1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij żółwika czy beczkę (nie piątkę), zetknijcie się łokciami itp., itd.

2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.

3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi  toalet publicznych, sklepowych itp.

4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.

5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%)  za każdym razem, gdy wracasz do domu z jakiejkolwiek aktywności, która dotyczyła miejsc, w których przebywały inne osoby.

6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu oraz  w samochodzie na okoliczność sytuacji, w których nie możesz od razu umyć rąk, a miałeś kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami.

7) Jeśli to możliwe, kaszl lub kichaj wyłącznie do jednorazowej chusteczki, którą natychmiast potem wyrzucaj. Używaj łokcia tylko wtedy, gdy musisz. Odzież na łokciu będzie bowiem skażona wirusem, który może przetrwać i być dalej przekazywany przez okres do tygodnia lub dłużej!

Lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć:

1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi.

Uwaga: COVID-19 rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją. Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki.  Wirus, który wyląduje na Twojej skórze NIE JEST GROŹNY, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na Twojej niezabezpieczonej twarzy. COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne WROTA zarażenia to NOS lub USTA, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte zainfekowanymi dłońmi.

2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią. Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok. 90 razy dziennie!

3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk i rękawice lateksowe/nitrylowe. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.

4) Uzupełnij zapas cynku w tabletkach. Pastylki te okazały się skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosie. Stosuj je zgodnie z zaleceniami kilka razy dziennie, gdy zaczniesz odczuwać jakiekolwiek objawy przeziębienia. Najlepiej jest położyć się i pozwolić, aby pastylka rozpuściła się w tylnej części gardła.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *