Czy królicze łapki przynoszą szczęście? Odpowiedzi szukaj w Uzarzewie

Czy królicze łapki przynoszą szczęście, jak obronić się przed okukaniem przez kukułkę? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim w Uzarzewie.

Od 28 lipca 2020 r. w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim w Uzarzewie można oglądać wystawę „Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej”.

Dzięki wystawie można poznać zwierzęta leśne i dowiedzieć się, jakie wierzenia i przesądy związane ze zwierzętami były popularne w kulturze ludowej kiedyś. Dowiemy się także które przetrwały do dzisiaj. Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne.

Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej z roku 2011 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków w dalszym ciągu wierzy w przesądy i zabobony. Wszystkim wierzącym i tym niedowiarkom polecamy wystawę w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim w Uzarzewie.

Wszyscy zainteresowani odpowiedzią na pytanie czy królicze łapki przynoszą szczęście mają jeszcze trochę czasu. Wystawę można obejrzeć do 31 października 2020 r.

W sezonie letnim muzeum jest czynne:

wt. – pt.: 9.00 – 16.00

sob. – niedz.: 10.00 – 16.00

Więcej informacji na temat muzeum i jego oferty znajdziecie TUTAJ

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

królicze łapki przynoszą szczęście

Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Uzarzewie

Nie znacie uzarzewskiego Muzeum? Poniżej zamieszczamy krótką informację na jego temat pochodzącą z oficjalnej strony internetowej Muzeum.

Muzeum powstało w 1977 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Od 1982 roku jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Mieści się w odnowionym dziewiętnastowiecznym dworze położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym o urozmaiconej rzeźbie terenu. Drugim zabytkowym budynkiem jest stajnia-wozownia, w której od 1993 roku znajduje się ekspozycja przyrodnicza. W roku 2004 wielkopolski przedsiębiorca i myśliwy Adam Smorawiński podarował swoją kolekcję trofeów egzotycznych z 4 kontynentów, a do celów jej ekspozycji ufundował nowy pawilon. W 2010 roku rozbudował go na potrzeby powiększających się zbiorów, a także na kolekcję stu preparatów papug, którą zakupił dla Muzeum.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *