Wybory na prezydenta niebawem. Kto jest najlepszym kandydatem? (sonda)

Wybory na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zbliżają się dużymi krokami – sprawdzamy kto zdaniem mieszkańców gminy Swarzędz jest najlepszym kandydatem na to stanowisko (sonda).

Według pierwotnego kalendarza, już od miesiąca moglibyśmy mieć nowego prezydenta. Z wiadomych przyczyn tak się nie stało. Choć po drodze było wiele pomysłów, włącznie z próbą organizacji wyborów korespondencyjnych, ustalono w końcu termin, który zdaje się jest już nie do ruszenia. Wybory na prezydenta odbędą się 28 czerwca. To bardzo ważna data dla mieszkańców Poznania i okolic. W tym roku data ta jest też istotna dla całego kraju. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich, odbędzie się w przypadku nie uzyskania przez żadnego z kandydatów 50% głosów, dwa tygodnie po pierwszej turze, czyli 12 lipca.

Jeszcze przed nasileniem się pandemii i przed zamrożeniem gospodarki i życia społecznego spróbowaliśmy zbadać nastroje wyborcze mieszkańców gminy (zobacz tutaj). W sondzie zamieszczonej na naszej stronie na początku marca zdecydowanie wygrała kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska uzyskawszy 32% poparcie. Na dalszych miejscach znaleźli się kolejno Krzysztof Bosak (17%), Andrzej Duda (16%) i Robert Biedroń (16%).

Od tego czasu nastąpiła kolosalna zmiana. Otóż, na fotelu kandydata Koalicji Obywatelskiej usiadł urzędujący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską, która w ostatnim czasie cieszyła się mniejszym zaufaniem w badaniach sondażowych. Co więcej, kandydat KO w ostatnim czasie odwiedził Swarzędz, a mieszkańcy gminy, jak i Poznania, wyraźnie opowiedzieli się po stronie Trzaskowskiego podpisując się pod listami poparcia (o akcji zbierania podpisów w Swarzędzu przeczytaj tutaj).

Zmieniła się jeszcze jedna rzecz, a mianowicie jesteśmy po okresie dwóch miesięcy przymusowej izolacji. Widzimy zatem na świeżo, jak aktualnie rządzący działają w obliczu pandemii, w tym prezydent Andrzej Duda. I ta obserwacja funkcjonowania państwa, w tym na tle innych krajów, może stanowić pole do zmiany lub weryfikacji własnej opinii.

Kogo zatem widzielibyście Państwo na fotelu Prezydenta RP? Kto jest najlepszym kandydatem do piastowania tego urzędu?
Zapraszamy do zabawy i oddania głosu w poniższej sondzie (nie można głosować częściej niż raz dziennie!).

[poll id=”10″]

Wybory na prezydenta budzą zainteresowanie w całym kraju, a ostatnia sonda daje przewagę urzędującemu prezydentowi: według badania CBOS w wyścigu o urząd prezydenta zwycięża Andrzej Duda przy rekordowej frekwencji – zobacz tutaj.

wybory na prezydenta sonda

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *