W Swarzędzu zapachniało majem. Wybierz już dziś swojego prezydenta (sonda)

Wybory: Swarzędz głosuje na prezydenta. W Swarzędzu zapachniało majem i nie chodzi tu o słoneczną pogodę w niedzielne południe, czy o temperaturę, która ma być wyższa w tym tygodniu. W maju 2020 czeka nas kolejny odcinek z serii wybory, a w Swarzędzu zaczęła się kampania przed starciem o fotel prezydenta kraju.

Już w sobotę, na swarzędzkim bazarze, zebrała się grupa zwolenników obecnie urzędującego prezydenta – Andrzeja Dudy. Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, na czele z szefem lokalnych struktur PiS, Arminem Niewiadomskim i byłym swarzędzkim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej – Marcinem Lisem – zbierali podpisy pod listami poparcia, a także zachęcali do oddania głosu obecnego prezydenta.

Natomiast, druga strona sceny politycznej, w ten weekend również nie próżnowała. Zwolennicy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji (Platformy) Obywatelskiej, między innymi poseł Bożena Szydłowska, czy przewodniczący koła lokalnego PO Wojciech Kmieciak, jako pierwsi zaczęli wieszać plakaty w mieście. Warto zauważyć, że na swarzędzkim targowisku przedstawiciele opozycji byli już pod koniec lutego.

Warto sobie przypomnieć jak przebiegły wybory pięć lat temu, gdzie w skali kraju wygrał Andrzej Duda. Swarzędz, wraz z gminą, dosyć mocno opowiedział się po stronie kandydata Platformy Obywatelskiej – ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W pierwszej turze, zdobył on najwięcej głosów, bo aż 47%. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda z wynikiem przeszło 22%, a trzeci Paweł Kukiz, który zdobył prawie 21% głosów mieszkańców miasta i gminy Swarzędz.

W drugiej turze, przygniatającą większość zdobył Bronisław Komorowski. Przeszło 2/3 głosujących, (66,69%) w naszej gminie opowiedziało się właśnie za nim. Na nic się to jednak nie zdało, gdyż Andrzej Duda, pomimo zdobycia sympatii zaledwie 33,31% swarzędzan, w skali kraju wygrał wybory i został prezydentem.

Co przyniosą nam wybory prezydenckie przekonamy się już 10 maja 2020. Ewentualna druga tura, będzie miała miejsce 14 dni później, czyli 24 maja. Jak sytuacja będzie się kształtować za dwa miesiące? Znamy już głównych kandydatów: Andrzej Duda wspierany przez PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

A kogo Państwo zamierzają wybrać? Zachęcamy do głosowania i wspólnej zabawy.

[poll id=”8″]

wybory prezydent swarzędz

wybory prezydent swarzędz

Wszystkie fotografie pochodzą z publicznie dostępnego profilu na Facebooku.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *