Inscenizacja Wymarszu Swarzędzan na Powstanie Wielkopolskie: 16.01.

16 stycznia 2024, o godzinie 17:00 na swarzędzkim Rynku odbędzie się Inscenizacja Wymarszu Swarzędzan na Powstanie Wielkopolskie.

W trakcie inscenizacji będziemy mogli obejrzeć trzy epizody dotyczące Swarzędza i Powstania Wielkopolskiego. Będą to: 1) zdobycie posterunku niemieckiego, 2) zerwanie flagi pruskiej z ratusza oraz aresztowanie burmistrza, a także 3) odczytanie odezwy do mieszkańców, zbiórka powstańców-ochotników, musztra i sformowanie kolumny.

W inscenizacji weźmie udział 15 rekonstruktorów. Będzie można zobaczyć obóz powstańców, konie, broń, w tym CKM i inne karabiny. Co więcej, będzie okazja, by skosztować grog powstańczy z oryginalnej XIX wiecznej kuchni polowej.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku walkami w Poznaniu. Zbrojne wystąpienie Polaków było zaskoczeniem dla Niemców. Swarzędzcy ochotnicy, na wieść o zrywie niepodległościowym, z patriotycznych pobudek wyruszyli do Poznania dwukrotnie. Pierwszy raz miał miejsce 29 grudnia, a kolejny wymarsz nastąpił 16 stycznia. Powstanie Wielkopolskie jest jedynym zwycięskim jakie Polska miała w swojej historii.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury w Swarzędzu.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Inscenizacja Wymarszu Swarzędzan na Powstanie
Inscenizacja Wymarszu Swarzędzan na Powstanie Wielkopolskie: 16.01.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *