Sukces swarzędzanki na Mistrzostwach Polski Nordic Walking – atak szerszeni na zawodników

14 września na Stadionie Miejskim w Barlinku i ścieżkach Puszczy Barlineckiej  rozegrane zostały VII Mistrzostwa Polski w Barlinku – Europejskiej Stolicy Nordic Walking oraz III Mistrzostwa Europy  Nordic Walking. Zawody te wliczane są również do  trwających przez cały rok rozgrywek Korony Zachodu Polski Nordic Walking. Z uwagi na mistrzowski charakter imprezy wliczane one były również do klasyfikacji Korony Wschodu, Południa i Północy Polski.

W imprezie wzięło udział blisko 350 zawodników z kraju i zagranicy. Rywalizowali oni w poszczególnych dystansach 5 i 10 km  wiodących lasami Puszczy Barlineckiej. Zawody otworzył Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński (startował na dystansie 10 km) wraz z Królową Puszczy Barlineckiej i Jej dworem. Tuż przed startem nie brakowało krótkiej rozgrzewki a dodatkowo, do startu w Mistrzostwach Europy na 5 km, upoważniało przejście etapu eliminacji Mistrzostw Europy w kategorii open.

Wiele osób z pewnością zapamięta VII Mistrzostwa Polski Nordic Walking na długo. Jedni z pewnością z uwagi na atmosferę panującą podczas zawodów a drudzy z powodu incydentu, który zdarzył się na trasie. Tuż po starcie, w lesie, zawodnicy zostali zaatakowani przez szerszenie. Według obecnych na miejscu służb, poszkodowanych zostało ok. 30 osób. Została im udzielona natychmiastowa pomoc medyczna i tylko jedna z osób wymagała hospitalizacji. Na miejscu działała karetka zapewniona przez organizatora a także dwie karetki Pogotowia Ratunkowego (jedna z Myśliborza a druga z Choszczna), helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jeden zastęp OSP Barlinek, jeden zastęp OSP Mostkowo, dwa zastępy JRG Myślibórz oraz Policja. Szerszenie zostały zneutralizowane przez strażaków. Okazało się, że incydentu nie można było wcześniej przewidzieć, bowiem owady były ukryte w środku drzewa, na całej jego długości. (O ataku chmary szerszeni na zawodników szerzej TUTAJ)

Zawody w Barlinku zakończyły się dużym sukcesem  mieszkanki Swarzędza Danuty Choryńskiej, która w marszu na 5 km w swojej kategorii zajęła 1 miejsce i tym samym została mistrzynią Polski w  swojej kategorii na dystansie 5 km.

Barlinek  jest wyjątkowo interesującym miasteczkiem. Zabytki, baza turystyczna oraz widoczna gospodarska troska o rozwój miasta miejscowych władz, którym udało się zrewitalizować miejscowość z funduszy europejskich oraz środków uzyskanych w ramach współpracy Interreg Va Meklemburgia, Pomorze Przednie, Brandenburgia w Euroregionie Pomerania.

Z Barlinkiem, nazywanym historycznie i często współcześnie Małym Berlinem można się zapoznać TUTAJ