Startuje budowa tunelu w Kobylnicy! Początek prac planowany na 27.09.

19 września starosta poznański zatwierdził zezwolenie na realizację inwestycji, dzięki czemu już niebawem startuje budowa tunelu w Kobylnicy.

Wartość inwestycji, mającej na celu usprawnienie ruchu drogowego w północnej części gminy Swarzędz, opiewa na 50 mln zł. Swarzędz na cel inwestycji przekazuje 13,85 mln zł, prawie połowa wartości inwestycji stanowi udział PKP PLK, pozostała część to wkład powiatu poznańskiego. Po zatwierdzeniu decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, budowa tunelu może ruszać z miejsca. Jak podaje swarzędzki magistrat, firma STRABAG Sp. z o.o. początek prac planuje już na 27 września.

Burmistrz Marian Szkudlarek z wielkim optymizmem wypowiadał się na temat rozpoczęcia planowanej budowy: – Ogromnie się cieszę z rozpoczęcia tej inwestycji, tak bardzo ważnej dla naszej gminy. Po jej zakończeniu nastąpi koniec korków w Kobylnicy. Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – rondo.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie 70-metrowy tunel pod torami, 500 metrów dróg dojazdowych, jezdnia o szerokości 7 metrów, a także chodniki i ścieżka rowerowa. Przebudowane zostanie również skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z Poznańską (DW 194) – powstanie rondo. Tą częścią inwestycji, w ramach osobnego projektu, zajmie się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Startuje budowa tunelu w Kobylnicy – będą utrudnienia w ruchu

W związku z ogromnym zakresem inwestycji, do czasu, aż tunel powstanie, kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. W pierwszej fazie będą one jeszcze nie tak dotkliwe – miejscowe przewężenia jezdni na ulicy Dworcowej w Kobylnicy, która z czasem stanie się jednokierunkowa (od ul. Krótkiej do Swarzędzkiej). Objazd poprowadzi ulicami Polną i Krótką.

W październiku będziemy się musieli liczyć z większymi zmianami w organizacji ruchu.

Samochody osobowe: planuje się objazd w ciągu ulicy Dworcowej, w miejscu przecięcia budowanego tunelu z ulicą Dworcową. Tutaj objazd zaplanowano na południe od drogi, tymczasową drogą zbudowaną na działce rolnej oraz ulicami Krótką i Prostą. Ruch na ulicy Dworcowej, od ulicy Krótkiej do ulicy Swarzędzkiej, będzie odbywał się jednokierunkowo, w kierunku ulicy Swarzędzkiej.

Na ulicy Swarzędzkiej utrudnienia będą w miejscu włączenia budowanej nowej drogi w ulicę Swarzędzką (na wysokości posesji nr 10) oraz na włączeniu do DW 194 (pomiędzy linią kolejową a DW 194).

Samochody ciężarowe: ulica Swarzędzka (droga powiatowa nr 2407P) będzie zamknięta w Kobylnicy. Objazd zostanie poprowadzony DK 92 (ulicą Bałtycką w Poznaniu) i DW 194.

Przejazd kolejowy ma pozostać czynny aż do czasu umożliwienia przejazdu tunelem pod torami kolejowymi.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Startuje budowa tunelu w Kobylnicy! Początek prac planowany na 27.09. – plan objazdów. Źródło: UMiG.
Startuje budowa tunelu w Kobylnicy
Startuje budowa tunelu w Kobylnicy! Początek prac planowany na 27.09. – projekt. Źródło: UMiG.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *