Przełamanie Lidera – awans do 1/8 okręgowego finału PP i wygrana w lidze

Po serii porażek nastąpiło przełamanie Lidera – Lider Swarzędz awansował do 1/8 okręgowego finału Pucharu Polski i wygrał w lidze okręgowej.

Pięć pierwszych spotkań ligowych to aż cztery porażki Lidera. Czarno-czerwoni wygrali jedynie z TPS Winogrady, a ulegli – w różnych okolicznościach – Wiśle Borek Wielkopolski, GKS-owi Żerków, Avii Kamionki i UKS-owi Śrem. To sprawiło, że drużyna ze Swarzędza znalazła się na dnie tabeli ligi okręgowej, grupy 4. W takich okolicznościach podeszła do pierwszego w tym sezonie meczu w Pucharze Polski (w 1/32 Lider miał wolny los, dlatego wystartował od 1/16). Rywalem był 5-ligowiec, Kłos Zaniemyśl, który w czerwcu awansował z grupy, w której grał z Liderem. Choć czarno-czerwoni byli jedyną drużyną, która w lidze potrafiła z Kłosem wygrać, to faworytem byli przyjezdni.

Goście już po 35 minutach prowadzili 2:0. Kibice na Stadionie Miejskim w Swarzędzu tracili wiarę, swarzędzcy piłkarze podjęli jednak walkę. Lider wyrównał i przeważał w ostatnich minutach, ale losy awansu rozstrzygnęły się dopiero w rzutach karnych. Ratajczak obronił pierwsze uderzenie przyjezdnych, a gospodarze w komplecie trafili z 11. metra i to oni zagrają 28 września w 1/8 okręgowego Pucharu Polski z LZS Otorowo (na wyjeździe).

Rozpędzeni swarzędzanie wygrali, ponownie u siebie, także w lidze. Piłkarze KS 1920 Mosina, z najmniejszą liczbą strzelonych goli w lidze, również w Swarzędzu nie powiększyli swojego dorobku strzeleckiego. Nie wykorzystali nawet wyśmienitej okazji, uderzenia z rzutu karnego. Ich strzał obronił Ratajczak. Lider za to trafił. Tylko raz, dzięki pięknemu uderzeniu Skrodziuka, ale – mimo nerwów – wystarczyło to do zwycięstwa. Do dobrej sytuacji w tabeli potrzeba jednak serii wygranych, a szansą na to jest terminarz – najbliższe dwa pojedynki są z rywalami z podobnym dorobkiem punktowym.

Puchar Polski, okręg Poznań, 1/16 finału: Lider – Kłos Zaniemyśl 2:2 (1:2) k.5:3 Gole: Marzec (40’), Ciesielski (57’) – Sobucki (18’), Głowacki (34’)

Liga okręgowa WZPN, grupa 4, kolejka 6.: Lider – KS 1920 Mosina 1:0 (1:0) Gol: Skrodziuk (41’)

Dla Lidera zagrali: Ratajczak, Jędraszyk, Bentkowski, Owczarek, Marzec, Yildirim, Korcz, Górczewski, Zaborniak, (k)Ciesielski, Maciejewski, Reszela, Skrodziuk, Wnuk, Sołtysiak, Kaczmarek oraz Markowski i Zjeżdżałka; trener Maciej Rybicki

Tabela ligi okręgowej po 6 kolejkach:

 1. Avia Kamionki 16 pkt
 2. PKS Racot 15
 3. Polonia Poznań 13
 4. LZS Cielcza 13
 5. GKS Żerków 11
 6. UKS Śrem 10
 7. Wisła Borek Wlkp. 9
 8. GKS Jaraczewo 7
 9. Clescevia 6
 10. Lider Swarzędz 6
 11. Zawisza Dolsk 6
 12. OTPS Winogrady 6
 13. KS 1920 Mosina 5
 14. Lotnik Poznań 5
 15. Pogoń Książ Wlkp. 5
 16. Juna-Trans Stare Oborzyska 3

Najbliższe mecze Lidera: 24 września w Książu Wielkopolskim z Pogonią, 28 września w Otorowie z LZS (Puchar Polski), 1 października (g.14) na Stadionie Miejskim w Swarzędzu z Clescevią.

Adam Górczewski

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Przełamanie Lidera
Przełamanie Lidera – awans do 1/8 okręgowego finału PP i wygrana w lidze

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *