Przedszkolaki zachęcają do adopcji!

Dzieci z przedszkola „Za lasem” w Zalasewie (gm. Swarzędz) zachęcają do adopcji i nawołują, by to zrobić jeszcze przed zimą. Jest to adopcja dość nietypowa, bo chodzi o pszczoły! Przedszkolaki tłumaczą dlaczego warto być przyjacielem pszczół.

– Pszczoły produkują miód, który bardzo lubimy i chcemy by go wystarczyło dla nas wszystkich – opowiadają maluchy z grupy Leśne Skrzaty z przedszkola „Za lasem”. – Pszczółki to nasze małe przyjaciółki, o które musimy dbać – dodaje mała Hania. Adopcja pszczoły poprzez portal adoptujpszczole.pl to jedno z wielu działań jakie aktualnie propaguje przedszkole „Za lasem”. Przedszkolaki swoją przyjaźnią do pszczółek chcą zarazić całą gminę tworząc Miejsca Przyjazne Pszczołom. Krzewy takie jak: porzeczka, agrest, jabłonie i grusze możemy sadzić już teraz jesienią, by na wiosnę „małe robotnice” zbierały z ich kwiatów pyłek. Specjalne miejsce dedykowane pszczołom z miododajnymi roślinami i krzewami – z inicjatywy dzieci – powstanie nie tylko w przedszkolu ale także w wielu domowych ogrodach i na balkonach. W przedszkolnym ogrodzie dzieci sadziły tulipany, by na wiosnę czerwony, kwiecisty dywan zachęcał pszczoły do odwiedzenia tego miejsca.

Uzależnieni od pszczół

Chcemy zwrócić uwagę nie tylko dzieciom ale przede wszystkim rodzicom i całej społeczności lokalnej na to, jaką rolę pełnią pszczoły w przyrodzie oraz życiu człowieka. Jak pokazują dane Greenpeace, aż trzy czwarte tego, co jemy, zależne jest od pracy pszczół. W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywności. Niestety, obecnie stosowane nawozy w rolnictwie zagrażają ich życiu. Zły wpływ na życie pszczół ma również niewłaściwe traktowanie dzikich rojów i uli pszczelich – wyjaśnia Aleksandra Plucińska, dyrektor pedagogiczny przedszkola Za lasem. – Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa rozszerzy się na teren całej gminy i wspólnie uratujmy tysiące pszczół – dodaje.

Kodeks dla pszczół

Wszystkie przedszkolaki, doskonale znają życie pszczół, ich zwyczaje, miejsce zamieszkania i szczególną rolą, jaką pełnią w przyrodzie i życiu człowieka oraz wiedzą jak mogą je chronić. Czują się ambasadorami pszczół, ponieważ to na ternie gminy Swarzędz znajduje się Muzeum Pszczelarstwa, które doskonale znają, a lokalny pszczelarz i jego miodne historie to stały punkt przedszkolnego programu.

Dzieci zainspirowane tymi opowieściami, wspólnie z pedagogiem przygotowały Kodeks Przyjaciela Pszczół:

  1. Nie wypalaj traw i liści
  2. Stosuj nawozy naturalne
  3. Zakładaj miejsca przyjazne pszczołom – sadź rośliny rodzime, unikaj inwazyjnych
  4. Pozostawiaj miejsca półdzikie
  5. Pomóż tworzyć gniazda dla pszczołowatych

W przedszkolu, na tarasie powstała także ogromna praca plastyczna, w której wykonanie zaangażowały się wszystkie dzieci. A rodzice przygotowują projekt ula, który stanie nieopodal przedszkola „Za lasem”.

Aleksandra Plucińska



 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *