Nie gaz pieprzowy, a gaz bojowy SARIN – głupi żart w Zalasewie

Jak się okazało, przyczyną interwencji w Zalasewie nie był gaz pieprzowy, a gaz bojowy SARIN – na szczęście to był tylko głupi żart. 

Interwencja straży pożarnej w Zalasewie wynikała ze zgłoszenia dotyczącego potencjalnego ataku. W nocy firma zlokalizowana w Zalasewie otrzymała pogróżki o na biuro przedsiębiorstwa. Miał być do tego wykorzystany gaz bojowy SARIN, jednak w Zalasewie zagrożenia nie był – był to karygodny żart.

W akcji udział wzięli strażacy z wyspecjalizowanej jednostki, wyposażeni w specjalne kombinezony ochronne. Po oględzinach się okazało, że gazu nie było. Sprawę teraz będzie wyjaśniać policja.

Na miejscu zgłosiło się 7 zastępów straży pożarnej. Sześć jednostek Państwowej Straży Pożarnej: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 z Antoninka i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 z Krzesin. Udział brała też jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Na miejscu pojawiły się też radiowozy policyjne.

Gaz bojowy SARIN stanowi bardzo silny i niebezpieczny środek chemiczny, stosowany jako broń chemiczna. Ma charakter płynny, nie wydziela zapachu. Jednym z najbardziej znanych zdarzeń z wykorzystaniem SARINU jako broni chemicznej przez terrorystów jest atak na tokijskie metro. Miał on miejsce 20 marca 1995 roku. Jego sprawcą byli przedstawiciele sekty Aum Shinrikyo. W wyniku ataku śmierć poniosło 12 osób, ale rannych było aż przeszło 5 tys. Świadczy o to tym, jak niebezpiecznym środkiem jest SARIN. Bardzo niewielka ilość wystarcza, by w kilka minut doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka.

Kolejny bulwersujący żart i srogie konsekwencje

Co ciekawe, to nie pierwszy karygodny żart w naszej gminie w ostatnich dniach. W piątek informowaliśmy o wezwaniu do pożaru w centrum Swarzędza, którego nie było. Ponieważ takie zachowanie jest tak bulwersujące, jak niebezpieczne, przypomnimy, jakie może mieć konsekwencje.

Nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Mówi o tym art. 66. par. 1 kodeksu wykroczeń. Wskazuje on karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

  • Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
  • Kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego

Co więcej, drugi paragraf mówi, że kara może być poważniejsza. Dotyczy to sytuacji, gdy podczas wezwania sugeruje się zagrożenie życia lub zdrowia wielu osób.

  • Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach, i w konsekwencji wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub właściwego organu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

gaz SARIN żart w Zalasewie

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *