Windy do przejścia pod torami nieczynne przynajmniej do końca roku

Jak się okazuje, jeszcze przyjdzie nam poczekać, zanim będziemy mogli skorzystać z windy do przejścia pod torami obok swarzędzkiego dworca – będą one nieczynne przynajmniej do końca roku 2020 r.

Na sprawę zwrócił uwagę nasz Czytelnik, który od dłuższego czasu zmaga się z trudnościami w przedostaniu się na drugą stronę torów kolejowych. Oczywiście, osoba zdrowa może bez problemu korzystać ze chodów. Ale na przykład osoba starsza, ktoś z bagażem, a tym bardziej, jak w przypadku naszego Czytelnika – ktoś z wózkiem dziecięcym – chętnie skorzystałby z windy. Takie windy są zainstalowane. Pomińmy to, czy są one wygodne, wystarczająco duże, bo sam wolę przenieść rower po schodach, gdyż ciężko się w windzie zmieścić. Póki windy działają nie jest źle. Sytuacja jest inna, gdy winda nie działa. Czy może tak, jak jest obecnie – obie windy do przejścia pod torami są nieczynne i, jak się okazuje, pozostaną nieczynne do końca 2020 roku. Przynajmniej.

Windy do przejścia pod torami nieczynne

Nasz Czytelnik, zirytowany sytuacją, która się przeciąga i powtarza wielokrotnie, postanowił interweniować. Wysłał nawet pismo w tej sprawie do Polskich Linii Kolejowych, które są właścicielem infrastruktury, czyli też odpowiadają za sprawne funkcjonowanie wind. Treść odpowiedzi, otrzymanej możecie Państwo znaleźć poniżej. Wynika z niej, że windy zostały wyłączone z uwagi na problem z odwodnieniem szybów wind. Zatem jest to ten sam powód, co zawsze. A skorzystać z nich będziemy mogli dopiero w 2021 roku. Jak dobrze pójdzie oczywiście, bo do prac remontowych musi być odpowiednia pogoda, a przecież jesteśmy w przededniu sezonu zimowego.

Jak ważne jest przejście podziemne pozwalające się przedostać pod torami chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Takich przepraw w samym Swarzędzu mamy niewiele. W zasadzie są trzy legalne miejsca, by móc się znaleźć po drugiej stronie miasta. Do tego zlokalizowane są w różnych częściach Swarzędza. Stąd nic dziwnego, że okoliczni mieszkańcy chętnie korzystają z przejścia podziemnego przy dworcu. Z wind będą mogli skorzystać jednak dopiero w 2021 roku. Oczywiście jak dobrze pójdzie. I oczywiście do czasu, aż pojawią się kolejne problemy z odwodnieniem. Pewne prace w tej kwestii się już rozpoczęły – jednak tego samego dnia aktywność w tym miejscu się zakończyła z ograniczonymi efektami (zdjęcia poniżej).

Przyznam szczerze, że cała sytuacja wydaje się nieco absurdalna. Zakładam, że problem dotyczący odwodnienia szybów dźwigów jest kwestią techniczną. Nie dotyczy ona jakieś technologii kosmicznej, w której musielibyśmy prosić o pomoc choćby Elona Muska, a zatem jest ona do rozwiązania. Pytanie tylko, dlaczego po raz kolejny sprawa się powtarza i dlaczego po raz kolejny mieszkańcy są przez kolej poszkodowani?

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *