Uczniowie swarzędzkich podstawówek wyleczą zęby za darmo

Dzięki podpisanemu 28 stycznia 2020 r. przez burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka porozumieniu w trzech placówkach każdy uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej w Swarzędzu będzie miał zapewnioną bezpłatną opiekę stomatologiczną.

Do darmowych świadczeń zaliczają się zabiegi ogólnostomatologiczne oraz profilaktyka stomatologiczna. Porozumienia obejmują także współpracę z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną oraz dyrektorem szkoły w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy zębów u uczniów.

Usługi świadczyć będą następujące placówki:

Gabinet Stomatologiczny p. Grażyny Matylli (Swarzędz, os. Mielżyńskiego 3a)

Poradnia Specjalistyczna IPSIS (Swarzędz, ul. Piaski 8)

Prywatna Lecznica CERTUS (Swarzędz, os. E. Raczyńskiego 2/23)

Powyższe działania wynikają z ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, która weszła w życie dnia 12 kwietnia 2019 r., w myśl której organ prowadzący szkołę, czyli gmina, powinien zapewnić uczniom możliwość korzystania z gabinetu dentystycznego. Jako że w szkołach takich gabinetów nie ma, miasto zawiera porozumienie z placówkami wykonującymi działalność leczniczą w ramach umowy z NFZ, udzielającymi świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego.

W gminie Swarzędz jest 10 szkół podstawowych, które podlegają ratuszowi. Uczęszcza do niech przeszło 5 tys. uczniów.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *