Odstrzał wilków w gminie Swarzędz: jest zgoda GDOŚ, są też protesty
Kilka dni temu informowaliśmy, że swarzędzki magistrat złożył wniosek o zgodę GDOŚ na odstrzał wilków w gminie Swarzędz, zapadła decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, pojawiły się też spore społeczne protesty, a Zoo chce wilki uratować.
Sprawa sposobu, w jaki swarzędzki Urząd Miasta i Gminy chce rozwiązać kwestię wilków, wzbudziła bardzo duże kontrowersje. Wilki żyją w okolicy Garbów oraz Szczepankowa od kilku lat. Obecność watahy na wskazanych terenach potwierdzają fotopułapki i pracownicy nadleśnictwa. Jak do tej pory, nie doszło do bezpośredniego zagrożenia dla ludzi ze strony wilków, kilkukrotnie porwane zostały psy.
Wilki w Polsce objęte są ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, a zgodę na odstępstwo od tej zasady może wydać tylko Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W związku z tym Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu wystosował wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. We wniosku umieszczono informację na temat tego, kto miałby dokonać odstrzału – mieliby być to myśliwi wskazani przez Polski Związek Łowiecki. 2 marca 2021 r. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał wilków. Z ośmioosobnikowej watahy mogą być zastrzelone tylko cztery osobniki – tylko te wilki, które wykazują wyraźne objawy choroby. Ponadto ciała zabitych zwierząt muszą być dokładnie zbadane – sporządzony zostanie protokół i pobrane będą próbki do badań.
Jak już pisaliśmy w poprzedniej informacji, że UMiG planuje odstrzał wilków w gminie Swarzędz, rzecznik Urzędu, Maciej Woliński, tak wyjaśniał dla Radia Poznań, podjętą decyzję o złożeniu wniosku: “Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w gminie. Burmistrz Swarzędza po rozważeniu wszelkich okoliczności za i przeciwko, został zmuszony do podjęcia decyzji o skierowaniu wniosku o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunku zwierząt objętych ochroną. Chodzi o odstrzał wilków. Wniosek złożyliśmy z ciężkim sercem. Jesteśmy świadomi, że będzie budził kontrowersje”.
Partia Zielonych wzywa do wstrzymania odstrzału wilków. W wystosowanym przez Partię Zielonych apelu do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska można przeczytać: „Podawane w prasie oraz przytaczane przez wnioskodawców informacje o rzekomych konfliktach z mieszkańcami pochodzą od wąskiej grupy ludzi związanych z lobby myśliwskim, zmierzającym do zabicia wilków w celach „rekreacyjnych’. (…) We wniosku władz gminy zabicie wilków ma zostać zrealizowane przez członków PZŁ, a nie nadleśnictwo, co jasno wskazuje na intencje sporządzonego wniosku. Wniosek ten wywołał powszechne oburzenie wśród mieszkańców Gminy Swarzędz, jej okolic, naukowców oraz przyrodników”.
Również Ogród Zoologiczny w Poznaniu włączył się do akcji ratowania wilków. Na profilu profilu Zoo na Facebooku można przeczytać: „We współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Panią Dr hab. Sabiną Pierużek- Nowak (Stowarzyszenie Dla Natury „Wilk”), polskimi i zagranicznym ośrodkami rehabilitacji, NGOS i cudownymi ludźmi dobrej woli, jeśli uda się uzyskać czas od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, spróbujemy odłowić młode wilki. Zoo w Poznaniu ocala, chroni, kocha. Zawsze po stronie życia i natury”.
Sprawa wilków i ich pochodzenia ma jeszcze inne wątki, o których można przeczytać np. w poznańskim wydaniu wyborcza.pl (kliknij tutaj).
Jaki będzie los swarzędzkich wilków, zapewne przekonamy się w niedalekiej przyszłości.
Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ
Wybić, zredukować i kontrolować regularnie. Niedługo psy z podwórka trzeba będzie zabierać bo wilki zeżrą. Pozdrawiam znawców przyrody i zielonych cyrkowców.
A teraz zapraszam wszystkich do lasu – myśliwi rzadko się mylą, przypadków postrzeleń może nawet było mniej niż ataków wilków…. może…
Niektórzy ludzie po prostu nie zasługują by tu mieszkać. Wstyd!
Jak komuś przeszkadza dzika zwierzyna, niech uważa, gdzie i kiedy chodzi a najlepiej niech się wyprowadzi.