Odstrzał wilków w gminie Swarzędz: jest zgoda GDOŚ, są też protesty

Kilka dni temu informowaliśmy, że swarzędzki magistrat złożył wniosek o zgodę GDOŚ na odstrzał wilków w gminie Swarzędz, zapadła decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, pojawiły się też spore społeczne protesty, a Zoo chce wilki uratować.  

Sprawa sposobu, w jaki swarzędzki Urząd Miasta i Gminy chce rozwiązać kwestię wilków, wzbudziła bardzo duże kontrowersje. Wilki żyją w okolicy Garbów oraz Szczepankowa od kilku lat. Obecność watahy na wskazanych terenach potwierdzają fotopułapki i pracownicy nadleśnictwa. Jak do tej pory, nie doszło do bezpośredniego zagrożenia dla ludzi ze strony wilków, kilkukrotnie porwane zostały psy.

Wilki w Polsce objęte są ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, a zgodę na odstępstwo od tej zasady może wydać tylko Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W związku z tym Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu wystosował wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. We wniosku umieszczono informację na temat tego, kto miałby dokonać odstrzału – mieliby być to myśliwi wskazani przez Polski Związek Łowiecki.  2 marca 2021 r. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał wilków. Z ośmioosobnikowej watahy mogą być zastrzelone tylko cztery osobniki – tylko te wilki, które wykazują wyraźne objawy choroby. Ponadto ciała zabitych zwierząt muszą być dokładnie zbadane – sporządzony zostanie protokół i pobrane będą próbki do badań.

Jak już pisaliśmy w poprzedniej informacji, że UMiG planuje odstrzał wilków w gminie Swarzędz, rzecznik Urzędu, Maciej Woliński, tak wyjaśniał dla Radia Poznań, podjętą decyzję o złożeniu wniosku: “Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w gminie. Burmistrz Swarzędza po rozważeniu wszelkich okoliczności za i przeciwko, został zmuszony do podjęcia decyzji o skierowaniu wniosku o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunku zwierząt objętych ochroną. Chodzi o odstrzał wilków. Wniosek złożyliśmy z ciężkim sercem. Jesteśmy świadomi, że będzie budził kontrowersje”.

Partia Zielonych wzywa do wstrzymania odstrzału wilków. W wystosowanym przez Partię Zielonych apelu do  Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska można przeczytać:  „Podawane w prasie oraz przytaczane przez wnioskodawców informacje o rzekomych konfliktach z mieszkańcami pochodzą od wąskiej grupy ludzi związanych z lobby myśliwskim, zmierzającym do zabicia wilków w celach „rekreacyjnych’. (…) We wniosku władz gminy zabicie wilków ma zostać zrealizowane przez członków PZŁ, a nie nadleśnictwo, co jasno wskazuje na intencje sporządzonego wniosku. Wniosek ten wywołał powszechne oburzenie wśród mieszkańców Gminy Swarzędz, jej okolic, naukowców oraz przyrodników”.

Również Ogród Zoologiczny w Poznaniu włączył się do akcji ratowania wilków. Na profilu profilu Zoo na Facebooku można przeczytać: „We współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Panią Dr hab. Sabiną Pierużek- Nowak (Stowarzyszenie Dla Natury „Wilk”), polskimi i zagranicznym ośrodkami rehabilitacji, NGOS i cudownymi ludźmi dobrej woli, jeśli uda się uzyskać czas od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, spróbujemy odłowić młode wilki. Zoo w Poznaniu ocala, chroni, kocha. Zawsze po stronie życia i natury”.

Sprawa wilków i ich pochodzenia ma jeszcze inne wątki, o których można przeczytać np. w poznańskim wydaniu wyborcza.pl (kliknij tutaj).

Jaki będzie los swarzędzkich wilków, zapewne przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Odstrzał wilków w gminie Swarzędz

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

3 thoughts on “Odstrzał wilków w gminie Swarzędz: jest zgoda GDOŚ, są też protesty

 • 17 marca 2021 at 20:34
  Permalink

  Wybić, zredukować i kontrolować regularnie. Niedługo psy z podwórka trzeba będzie zabierać bo wilki zeżrą. Pozdrawiam znawców przyrody i zielonych cyrkowców.

  Reply
 • 7 marca 2021 at 14:43
  Permalink

  A teraz zapraszam wszystkich do lasu – myśliwi rzadko się mylą, przypadków postrzeleń może nawet było mniej niż ataków wilków…. może…

  Reply
 • 7 marca 2021 at 13:29
  Permalink

  Niektórzy ludzie po prostu nie zasługują by tu mieszkać. Wstyd!
  Jak komuś przeszkadza dzika zwierzyna, niech uważa, gdzie i kiedy chodzi a najlepiej niech się wyprowadzi.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *