Koronawirus: zarażenia i kwarantanna w gminach powiatu poznańskiego

Koronawirus: zebraliśmy wszystkie dostępne dane z gmin powiatu poznańskiego odnośnie do liczby osób poddanych kwarantannie i zarażonych (9.04.2020 r.).

Niepełne dane

Informacje dotyczące zarażonych koronawirusem i liczby osób przebywających na kwarantannie przekazywane przez oficjalne źródła sprowadzają się do poziomu powiatów. I tak, według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w samym powiecie poznańskim, 9 kwietnia wieczorem mieliśmy 32 przypadki zarażeń w 18 gminach okalających Poznań.

Postanowiliśmy sprawdzić jak sprawa wygląda w poszczególnych gminach powiatu poznańskiego. Okazuje się jednak, że nie wszystkie gminy publikują takową informację. Są to gminy Kórnik, Mosina, Puszczykowo i Suchy Las. Co więcej, nie upubliczniają jej nawet mediom, na wyraźne zapytania z ich strony, jak w przypadku portalu gminakornik.pl. Dziennikarze próbowali uzyskać jakąś informację z kórnickiego urzędu, prośby pozostały jednak bez odpowiedzi.

GminaKwarantannaZachorowaniaUwagi
Buk91
Czerwonak211
Dopiewo260
Kleszczewo100dane na 31.03.2020
Komorniki331
Kostrzyn110
Kórnik42brak informacji
Luboń270
Mosina38brak informacji
Murowana Goślina210
Pobiedziska502
Puszczykowo13brak informacji
Rokietnica410
Stęszew111
Suchy Las42brak informacjidane na 27.03.2020
Swarzędz672
Tarnowo Podgórne410
Łącznie5038

Brak przepływu informacji w niektórych gminach jest o tyle niepokojący, że wszystko wskazuje (a także wcześniejsze doniesienia medialne), że to właśnie z nich pochodzi najwięcej zarażonych mieszkańców. Z naszego zestawienia, opartego na oficjalnych komunikatach włodarzy gmin, wynika, że w powiecie jest 8 stwierdzonych zachorowań na koronawirusa. Tymczasem z danych od Urzędu Wojewódzkiego dowiadujemy się o 32 przypadkach. A zatem, z prostego rachunku można by przyjąć założenie, że na każdą z czterech gmin, które nie podają liczby zachorowań, przypada po 6 zarażonych osób. Oczywiście jest to błędna generalizacja, ale brak informacji pozostawia sporo niedomówień i dużo miejsca na niepotrzebną spekulację. Można podejrzewać, że włodarze tych gmin, w których faktycznie jest dużo zachorowań, nie podają takich danych w obawie o wywołanie paniki. Naszym zdaniem jednak jest to błąd, gdyż lokalni mieszkańcy doskonale wiedzą, o zachorowaniach, a niechęć do dzielenia się wiedzą może generować jeszcze więcej niepotrzebnych nerwów.

koronawirus powiat poznański gminy

Jak się na tle gmin powiatu poznańskiego prezentuje Swarzędz?

Po pierwsze, analizując dane prezentowane przez inne gminy, należy się ogromne uznanie władzom Swarzędza. Regularne i bogate w informacje komunikaty burmistrza Swarzędza wyjątkowo pozytywnie odstają od pozostałych gmin powiatu. Po drugie, w Swarzędzu jest więcej osób poddanych kwarantannie niż w innych gminach. Mamy też dwa zachorowania, choć to można stwierdzić, że jest utrzymane w powiatowej normie (od zera do dwóch właśnie). Wziąwszy pod uwagę liczbę mieszkańców (największa spośród gmin powiatu) i dużą gęstość zaludnienia, wygląda to całkiem nieźle. Brawo Swarzędz! Oby tak dalej!

Nie popadajmy jednak w samozachwyt, gdyż szczyt przyrostu zachorowań dopiero przed nami. Dlatego, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń dotyczących izolacji społecznej. I jeśli nie ma palącej potrzeby, zostańmy w domu.

Tekst: Adam Choryński

#zostanwdomu

Więcej o dotychczasowych zmaganiach Swarzędza z zagrożeniem, jakim jest koronawirus przeczytasz tutaj.

 

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *