Kary za jazdę bez biletu swarzędzkimi autobusami idą w górę

Swarzędzcy radni podjęli decyzję o zmianie wysokości opłat za jazdę „na gapę” – kary za jazdę bez biletu autobusami Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej wzrastają.

30 sierpnia 2022 r. podczas LVII Sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu radni zdecydowali o podniesieniu kar za jazdę bez ważnego biletu i bez dokumentów poświadczających uprawnienie do przejazdu bezpłatnego i ulgowego. Poprzednie stawki obowiązywały od maja 2012 roku.

Kary za jazdę bez biletu – jak się zmieniają

Nowe kary 200 zł za przejazd bez biletu lub bez ważnego biletu bądź dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego będą wynosiły 280 zł. Dotychczas trzeba było zapłacić 200 zł. Warto mieć na uwadze, że w przypadku dokonania wpłaty w terminie 7 dni od daty nałożenia opłaty kara ulega zmniejszeniu do 140 zł. Wcześniej było to 60 zł.

Natomiast za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do przejazdu ulgowego kara wyniesie 170 zł. W poprzednim regulaminie obowiązywała stawka 80 zł. Tutaj również istnieje możliwość jej zmniejszenia w przypadku dokonania wpłaty w terminie 7 dni od daty nałożenia opłaty. Będzie to 85 zł, wobec 55 zł przed zmianami.

Zmianie ulegają również stawki za zabieranie do środka transportowego rzeczy lub zwierząt wyłączonych z przewozu lub dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych, bez zachowania tych warunków. Kara wyniesie 75 zł, a wcześniej było to 50 zł.

Najwyższa kara będzie dla osób, które doprowadzą do zatrzymania lub zmiany trasy autobusu bez uzasadnionej przyczyny. W takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić 500 zł. Ta kara również wzrasta, gdyż dotychczas wynosiła on 350 zł.

Zwiększenie kar za jazdę bez biletu lub bez poświadczeń uprawnień do przejazdów darmowych lub ulgowych jest na pewno zasadnym działaniem. Ma to na celu zwiększenie liczby sprzedawanych biletów poprzez zniechęcenie do jazdy „na gapę”. To także dobry ruch, gdyż wzrastającymi kosztami funkcjonowania komunikacji miejskiej nie obciąża się pasażerów, którzy za bilety płacą, tylko tych korzystających z autobusów w sposób bezprawny.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Kary za jazdę bez biletu
Kary za jazdę bez biletu swarzędzkimi autobusami idą w górę

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *