Historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej – wystawa otwarta

27 czerwca 2022 roku, w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki odbyło się otwarcie specjalnej wystawy, na której prezentowana jest historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. 

Swarzędzka Komunikacja Autobusowa 1 lipca 2022 roku świętuje swoje 31 urodziny. Z tej okazji, w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki przy ul. Bramkowej 6 w Swarzędzu, otwarta została wystawa pt. „30 lat jeździmy dla mieszkańców Gminy Swarzędz”. Wystawa obejmuje szereg przedmiotów przypominających zwiedzającym jak podróżowało się swarzędzkimi autobusami kiedyś oraz uzmysławiającymi jak wiele się w tym czasie zmieniło. W trakcie wystawy, na życzenie zwiedzających prezentowany będzie specjalnie przygotowany film w przyjemny sposób opowiadający o powstaniu gminnej komunikacji. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 lipca.

Historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej

W uroczystym otwarciu wystawy, prowadzonym przez Marcina Buczyńskiego, prezesa Zarządu Swarzędzkiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, wzięli udział burmistrzowie Swarzędza, którzy byli zaangażowani w powstaniu i tworzeniu gminnej komunikacji autobusowej: Jerzy Gruszka, Jacek Szymczak, Anna Tomicka i Marian Szkudlarek (mieli oni okazję uroczyście pokroić jubileuszowy tort i poczęstować zebranych gości).

Historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej

Natomiast w prezentowanym filmie można było usłyszeć wypowiedzi również Bożeny Szydłowskiej i Marka Baumgarta (pełnił obowiązki burmistrza w latach 2007-2008). Wśród zaproszonych gości byli również radni, a także reprezentanci służb, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy, a także pracownicy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Uczestnikom spotkania zaprezentowano film przybliżający ostatnie 30 lat autobusów w Swarzędzu. Natomiast Marcin Buczyński, dziękując wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie SKA, wielokrotnie podkreślał, że nie byłoby to możliwe bez ogromu serca i sił zespołu pracowników – kierowców, dyspozytorów, mechaników, porządkowych i innych dbających na co dzień o wygodę pasażerów swarzędzkich autobusów. Ponadto prezes Buczyński zaapelował do wszystkich, którzy dysponują pamiątkami dotyczącymi gminnej komunikacji autobusowej o ich udostępnianie, by uzupełnić ciekawą historię komunikacji publicznej Swarzędza.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy. Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00, a w soboty i niedziele od godz. 13:00 do 17:00. Wstęp bezpłatny.

Historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej

Historia Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej

Zaprezentowana poniżej historia funkcjonowania miejskich autobusów pochodzi ze stron UMiG.

Historia autobusowej komunikacji zbiorowej w Swarzędzu rozpoczęła się w 1928 roku. Połączenia między Swarzędzem a Poznaniem realizowane były autobusem marki Ford, a współwłaścicielem firmy przewoźnika był ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej i późniejszy Burmistrz, Tadeusz Staniewski.

Od grudnia 1960 roku obsługę komunikacyjną miasta prowadziło już poznańskie MPK. Sytuacja taka trwała nieprzerwanie do połowy 1991 roku.

Od 01 lipca 1991 roku Gmina Swarzędz przejęła finansowanie linii autobusowych oraz tabor komunikacji miejskiej Poznania. Pierwotnie realizację transportu powierzono działającej na rynku przewozów międzynarodowych firmie Wiraż. Od 01.06.1992 roku obsługa komunikacji miejskiej przekazana została nowozałożonej specjalnie do obsługi komunikacji miejskiej firmie prywatnej Wiraż-Bus.

Lata 1991-2011 to okres ciągłego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w naszej Gminie. Systematycznie modernizowany był tabor i rozwijana sieć połączeń.

Znaczącym wydarzeniem dla sposobu organizacji komunikacji autobusowej było wprowadzenie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, a także możliwość pozyskania dofinansowania na zakup nowego taboru ze środków Unii Europejskiej. Ustawa wymusiła na Gminie organizację w 2010 roku przetargu na operatora publicznego transportu zbiorowego, a później, uznając konieczność pełnej kontroli nad prowadzeniem tej jednej z najważniejszych usług o charaktrze użyteczności publicznej, zdecydowano o samodzielnej jej realizacji poprzez Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.

W okresie od 01.01.2012 roku do 31.12.2016 roku Swarzędzka Komunikacja Autobusowa prowadzona była samodzielnie przez Gminę Swarzędz, a tabor wzbogacił się o 6 nowych autobusów.

Od 01.01.2017 roku operatorem SKA została kontrolowana przez Gminę Swarzędz samorządowa spółka – Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne. Od tego czasu znacząco zmodernizowano tabor – pojawiło się między innymi 11 nowoczesnych autobusów o napędzie hybrydowym oraz 3 kolejne autobusy, w tym dwa mniejsze o długości 10 m. W 2019 roku Gmina przystąpiła również do gruntownej modernizacji bazy transportowej w Garbach, którą zakończono w 2020 roku tworząc nowoczesne zaplecze techniczne.

W 2020 roku SKA to ponad 250 km tras i ponad 2.100.000 km przejeżdżanych rocznie na 17 liniach komunikacyjnych. Na rok 2021 przypadał jubileusz 30-lecia działalności komunikacji miejskiej w ramach swarzędzkiego samorządu.

Aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *