Fundacja Matecznik wspiera kobiety w okresie okołoporodowym

Co piąta rodząca uważa swój poród za negatywne lub traumatyczne doświadczenie. 54% kobiet doświadcza nadużyć lub przemocy podczas pobytu w szpitalu. Od 10% do 20% młodych matek doświadcza depresji poporodowej. Te liczby są przerażające! Fundacja Matecznik wspiera kobiety w trudnym okresie okołoporodowym.

Wsparcie

Na szczęście istnieją organizacje, które wspierają kobiety w tym często trudnym okresie okołoporodowym. Jedną z nich jest Fundacja Matecznik, która działa na rzecz ciężarnych kobiet z Poznania i Wielkopolski. Fundacja działa od 7 lat, prowadzi bezpłatne działania edukacyjne, a także udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego kobietom w ciąży i młodym matkom.

Ciąża lub macierzyństwo mogą być katalizatorem, który wywoła trudne emocje. To, co powinno zastanowić młode lub przyszłe mamy, to problemy ze snem (zarówno trudności w zasypianiu, jak i przesypianie całych dni), wyłączenie umiejętności czerpania przyjemności lub po prostu obniżony nastrój, który nie ustępuje przez dłuższy czas. Wtedy należy szukać pomocy jak najszybciej. – mówi Anna Furmaniuk, wiceprezeska Fundacji – Dlatego zbieramy środki na systematyczne wsparcie psychologiczne dla kobiet. Zbiórka potrwa do połowy stycznia 2024 r.

Zbiórka

Fundacja Matecznik w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. zapewniła pomoc psychologiczną 70 kobietom. Od początku jej istnienia były to już setki kobiet wsparte przez zespół 7 psycholożek, specjalizujących się w pracy z kobietami w kryzysie okołoporodowym. Fundacja planuje pomóc kolejnym 25 kobietom, zapewniając każdej z nich minimum 3 godziny konsultacji. To oznacza, że na ten cel potrzebuje kwoty 13.500 zł.

Ludzie to zwierzęta stadne, potrzebują siebie nawzajem. W podobny sposób myślimy o kobietach – w Mateczniku tworzą stado, watahę, w której mogą się wspierać i być dla siebie siłą – mówi Alicja Nowaczyk, prezeska Fundacji. – I do tego zapraszamy wszystkie kobiety i nie tylko – razem dajmy im moc po trudnych porodach i zmieńmy je w dobre macierzyństwo.

Zbiórkę można wspierać na stronie https://fundacjamatecznik.pl/dobre-macierzynstwo/.

O Fundacji Matecznik

Fundacja Matecznik powstała w 2016 r. Oferuje bezpłatne zajęcia dla kobiet w okresie okołoporodowym, udziela wsparcia prawnego i psychologicznego, podejmuje działania strażnicze i interwencje. Założycielki Fundacji zostały bohaterkami akcji społecznej” Poznanianki 2023”. Same o swojej pracy mówią: “uczymy kobiety, że mają głos na sali porodowej i udzielamy wsparcia, gdy tego głosu nikt nie słucha”

Aktualności: https://www.facebook.com/FundacjaMatecznik/

Bezpłatne zajęcia organizowane przez Fundację Matecznik: https://fundacjamatecznik.pl/grafik/

Fundacja Matecznik wspiera kobiety
Fundacja Matecznik wspiera kobiety w okresie okołoporodowym

aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *