Chcą poprawiać mapy w gminie Swarzędz – warsztaty OpenStreetMap

W gminie Swarzędz nie brakuje społeczników, którzy chcą poprawiać mapy w otwartym projekcie OpenStreetMap.

28 lutego 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Jasinie zebrało się kilkanaście osób w tym z Bogucina, Garb, Gruszczyna, Zalasewa, Rabowic czy Paczkowa, aby wspólnie popracować nad mapą gminy Swarzędz. Dzięki, temu że wspomniane mapy codziennie np. w Polsce edytuje około 220 osób czyni je najdokładniejszymi i najaktualniejszymi na świecie.

Z otwartych danych mapowych korzysta bardzo wiele firm jak: ONZ, Facebook, Yanosik, TomTom czy BBC. Aktualność danych mapowych jest kluczowa np. w transporcie drogowym, ale także pomaga zwykłym ludziom znaleźć interesujące ich miejsce, czy ominąć korki/remonty. Aktualne i kompletne dane mapowe to też dobry przewodnik turystyczny, który pomaga odkrywać okolicę.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

W Swarzędzu można jeszcze wiele zmapować! Jest całe mnóstwo ścieżek pieszych, rowerowych, chodników czy placów zabaw do zmapowania dlatego z przyjemnością zapraszam na kolejne warsztaty.

Więcej szczegółów i zapisy pod nr telefonu: 504 512 779

Jacek Bura

OpenStreetMap zakłada stworzenie darmowej i swobodnie dostępnej mapy świata, która może być edytowana przez każdego. Dane udostępniane są na otwartej licencji, więc mogą być dalej wykorzystywane. OpenStreetMap działa od 2004 roku i tworzy go obecnie ponad 600 tys. mapowiczów. OpenStreetMap jest wykorzystywane w branży turystycznej – atrakcyjna mapa zachęca do odwiedzania danej okolicy, a dane i mapy można wykorzystywać bez ponoszenia kosztów licencyjnych, więc jest to reklama regionu. W Polsce swoje dane udostępniły już takie miasta jak Szczecin, Wrocław, Siedlce, Bytom, Gorzów Wielkopolski, Stargard Szczeciński.

Informacje o projekcie OpenStreetMap Polska można znaleźć klikając w ten link: https://openstreetmap.org.pl/o-openstreetmap/o-projekcie/

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Chcą poprawiać mapy w gminie Swarzędz
Chcą poprawiać mapy w gminie Swarzędz – warsztaty OpenStreetMap. Fot. A. Choryński.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *