Będzie druga tura wyborów?! Przedstawiamy wyniki naszej sondy

Czy będzie druga tura wyborów na burmistrza Swarzędza? Takie pytanie można śmiało zadać obserwując wyniki naszej sondy. W zabawie trwającej od 28 marca do 4 kwietnia oddano równo 2 tysiące głosów. 

Przypomnijmy – w niedzielę 7 kwietnia wybierzemy władze samorządowe. Zawsze największe emocje wzbudzają wybory burmistrza. Jak już wcześniej pisaliśmy w wyborach na urząd burmistrza mamy czterech kandydatów. Są to: aktualnie pełniący ten urząd burmistrz Marian Szkudlarek startujący z KWW Burmistrza Mariana SzkudlarkaSzymon Kurpisz, radny Rady Miejskiej z listy PiS startujący z KWW Szymona Kurpisza – My MieszkańcyWojciech Kmieciak wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z KKW Koalicja Obywatelska oraz były swarzędzki radny Marcin Lis startujący z KW Prawo i Sprawiedliwość.

W związku z wyborami zaprosiliśmy wszystkich Państwa do udziału w zabawie i oddaniu głosu w naszej sondzie. Zadaliśmy pytanie: „Na kogo zagłosujesz w wyborach Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz?„. Musimy przyznać, że byliśmy zaskoczeni tak dużą licznym udziałem. W dniach trwania zabawy (28 marca – 4 kwietnia) oddano dokładnie 2 tysiące głosów.

Choć jest to bardzo wysoka liczba, jak na sondaż, to nie należy traktować go nadmiernie poważnie. Trudno bowiem uznać, że głosowanie internetowe będzie miarodajnym narzędziem badania preferencji wyborczych. Stąd też od początku podkreślaliśmy, że naszą sondę należy rozpatrywać głównie jako formę zabawy. Nie oznacza to jednak, że nie warto się przyjrzeć wynikom sondy.

Wyniki wskazują na to, że w Swarzędzu będzie druga tura wyborów

W sytuacji, gdy w pierwszej turze (7 kwietnia) żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów, komisja wyborcza organizuje drugą turę wyborów. Druga tura odbywa się dwa tygodnie po pierwszej (21 kwietnia) i bierze w niej udział dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę głosów.

Spoglądając na liczbę głosów uzyskanych przez kandydatów w drugiej turze walki o urząd burmistrza zmierzą się Wojciech Kmieciak i Marian Szkudlarek. Zdobyli oni kolejno 650 głosów i 648 głosów. Walka zatem była niezwykle zacięta. Dodajmy, że do ostatnich minut ważyła się sprawa kto wejdzie do drugiej tury. Trzecim kandydatem z najwyższą liczbą głosów w naszej sondzie okazał się Szymon Kurpisz. Zdobył 645 głosów. Różnica pomiędzy trzema kandydatami wynosi zaledwie 5 głosach! W pełnoprawnym badaniu różnica taka mieściłaby się w zakresie błędu statystycznego. Natomiast czwarty z kandydatów – Marcin Lis – zdecydowanie odstawał w naszej zabawie od pierwszej trójki. Uzyskał łącznie 57 głosów.

Będzie druga tura wyborów
Będzie druga tura wyborów?! Przedstawiamy wyniki naszej sondy

Jak będzie naprawdę, czy czekać nas będą jeszcze dwa tygodnie kampanii, przekonamy się już niebawem. Od soboty, 6 kwietnia, obowiązywać będzie cisza wyborcza. Kandydaci nie mogą się w tym czasie w żaden sposób promować. Oczywiście oprócz plakatów i innych reklam, które zostały zamieszczone w przestrzeni publicznej jeszcze przed ciszą. Co więcej, kandydaci nie mogą również demontować reklam wyborczych w czasie ciszy, gdyż mogłoby to zwracać na nich uwagę i zostać uznane jako forma kampanii. Pocieszające, że już od zamknięcia lokali wyborczych, w niedzielę o 21:00, banery i plakaty zaczną znikać z naszych ulic.

Niezależnie od poglądów, sympatii czy preferencji wyborczych – każdego zachęcamy do udziału w wyborach. Warto współdecydować o naszym otoczeniu. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Głosować możemy od godziny 7:00 do 21:00.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *