30 lat samorządu w Polsce, 30 lat po pierwszych wolnych wyborach od półwiecza

30 lat samorządu w Polsce: 27 maja 2020 r. mija 30 lat od pierwszych wolnych od półwiecza wyborów, będących częścią reformy administracyjnej, w wyniku której, w 1990 roku powstały samorządy gminne.

Data 27 maja 1990 roku to kluczowy moment w formowaniu się samorządów. Właśnie tego dnia, 30 lat temu, odbyły się pierwsze w zupełności wolne wybory (od półwiecza!). W wyniku pierwszego etapu reformy administracyjnej kraju, utworzono prawdziwy samorząd, a ponad dwa tysiące gmin uzyskały włodarzy wybranych przez mieszkańców.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego zainicjował reformy mające na celu oddanie władzy na najniższym szczeblu administracji mieszkańcom, którzy przecież najlepiej znają swoje otoczenie i najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby i jak rozwiązywać lokalne problemy. Rady narodowe zostały zastąpione radami gmin, uzyskały też one o wiele większe uprawnienia.

Dopełnieniem reformy administracyjnej, był jej drugi etap. W 1998 roku powstały powiaty i samorządy na szczeblu wojewódzkim. Choć czas lat 90-tych i przeprowadzanych wówczas przemian jest bardzo różnie oceniany, zwłaszcza, jeśli niepotrzebnie dołącza się do tego bieżące tematy polityczne, to jednak reforma samorządowa z 1990 roku, jest powszechnie uznawana, również przez zajmujących się samorządami socjologów, za jedną z najbardziej udanych.

Do powyższych słów dodać należy też, że decyzje samorządowe często nie podobają się rządzącym z wyższych szczebli. Tak było choćby w przypadku decyzji dotyczącej nazw osiedli w Swarzędzu, czy ostatnio, w przypadku udostępniania naszych danych Poczcie Polskiej (na rzecz realizacji wyborów korespondencyjnych, które się jednak nie odbyły). Ale to właśnie samorząd lokalny stanął w obronie naszych interesów, gdyż samorząd gminny to my wszyscy, a na jego czele stoją wybrani przez nas nasi sąsiedzi, przyjaciele, znajomi. Stąd dzień 27 maja, to nasze wspólne święto, święto pierwszych wolnych wyborów, ale i święto niezależności, samostanowienia i całej wspólnoty lokalnej.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic – TUTAJ.

30 lat samorządu w Polsce

30 lat samorządu w Polsce to okazja do składania życzeń przez różnych samorządowców – tutaj na przykład można znaleźć słowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *