WYNIKI: Wielkopolska zagłosowała na Trzaskowskiego, ale niewielka różnica

WYNIKI: Wielkopolska w większości zagłosowała na Rafała Trzaskowskiego, ale między nim, a prezydentem Andrzejem Dudą była niewielka różnica.

Różnica była na pewno mniejsza niż w przypadku wyników ze Swarzędza czy powiatu poznańskiego. Mieszkańcy województwa poparli Rafała Trzaskowskiego w liczbie przeszło 1 mln głosów. Zagłosowało na niego dokładnie 1 011 128 Wielkopolan, co się przełożyło na 54,93% poparcia. Wybranego już oficjalnie na urząd prezydenta RP Andrzeja Dudę poparło 829 590 wyborców, czyli 45,07% mieszkańców naszego regionu.

Wyniki nie są tak oczywiste, gdy się spojrzy na powiaty – Wielkopolska zagłosowała Trzaskowskiego, ale są jednak powiaty, w których wygrał prezydent A. Duda. I wcale nie jest ich mało. Z 35 jednostek samorządowych II stopnia, czyli powiatów i miast na prawach powiatu, 15 padło łupem Andrzeja Dudy, a 20 Rafała Trzaskowskiego. Największe poparcie urzędujący prezydent uzyskał w powiecie konińskim, kolskim, kaliskim i tureckim. W tych powiatach na wschodzie Wielkopolski na Dudę zagłosowało przeszło 66% wyborców. Najwięcej w powiecie konińskim – 68,28%. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego najchętniej głosowano w Poznaniu, powiecie poznańskim i w Lesznie. W Poznaniu Trzaskowski uzyskał głosy 71,94%, co jest jednym z wyższych rezultatów kandydata Koalicji Obywatelskiej w kraju. W powiecie poznańskim zdobył poparcie 67,51% wyborców, a w Lesznie 66,02%.

Najbardziej wyrównany bój kandydaci stoczyli w powiecie średzkim. Tutaj o zwycięstwie R. Trzaskowskiego zdecydowało 287 wyborców. Trzaskowski miał poparcie 50,47%, a Duda 49,53%.

Frekwencja w województwie wielkopolskim była naprawdę wysoka. Głosy oddało 69,25% mieszkańców regionu. Najwyższa była w powiecie poznańskim – 76,48% i w mieście Poznaniu – 75,43%. Najniższą frekwencję w regionie odnotowaliśmy w powiecie złotowskim. Ale nawet w tym przypadku przekroczyła ona 60%. Wyniosła dokładnie 60,53%.

Szczegółowe wyniki wyborów można obserwować na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.