Tunel w pod torami w Kobylnicy: przygotowano już teren budowy

Dwupoziomowe skrzyżowanie w Kobylnicy zastąpi przejazd kolejowo-drogowy na linii Poznań – Gniezno (nr 353). Nowy obiekt powstaje w okolicy stacji kolejowej, przy ul. Swarzędzkiej i ul. Dworcowej. Tunel będzie mieć dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, oraz szerokie na 2 m chodnik i ścieżkę rowerową. Bezkolizyjny obiekt zwiększy bezpieczeństwo na torach i drodze oraz zapewni sprawniejszą komunikację samochodową we wschodniej części aglomeracji poznańskie. Obecnie w ciągu doby z przejazdu korzysta ok. 86 pociągów i ok. 12 tys. samochodów.

W Kobylnicy przygotowano już teren budowy. Usunięto jeden z dwóch torów. Wykonawca zabudowuje tzw. ściany szczelne. Zapewni to bezpieczne drążenie wykopu.

– Dzięki nowemu bezkolizyjnemu skrzyżowaniu w Kobylnicy kierowcy, rowerzyści i piesi zyskają możliwość bezpiecznego przekraczania linii kolejowej. Będzie sprawniejszy ruch kolejowy i drogowy, co w tej części aglomeracji poznańskiej jest szczególnie istotne. W realizacji bezkolizyjnych skrzyżowań PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki unijne i budżetowe – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– Będzie bezpieczniej i szybciej. Jako mieszkańcy Gminy Swarzędz, a szerzej powiatu poznańskiego, czekaliśmy na bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy od kilkudziesięciu lat – powiedział Armin Niewiadomski, radny powiatu poznańskiego.

Dla zapewnienia kursowania pociągów i wykorzystania przez kierowców obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej inwestycja prowadzona jest etapami. Prace są uzgadniane z przewoźnikami oraz zarządcą drogi. O czasowych zmianach w organizacji ruchu drogowego informują czytelne tablice. O poprowadzonych objazdach informowaliśmy już wcześniej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. korzystnie zmieniają system komunikacji w Kobylnicy za ok. 40 mln zł (netto) przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i gminą Swarzędz. Na budowę wiaduktu kolejowego PLK przeznaczą blisko 21 mln zł z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część kwoty w „zakresie drogowym” (m.in. budowa tunelu, dróg dojazdowych) zapewnią samorządy. Zakończenie prac przewidywane jest obecnie na II poł. 2023 r.

Nowe bezkolizyjne skrzyżowania w Wielkopolsce

Przedsięwzięcie „Budowa wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy w ciągu drogi powiatowej nr 2407 Koziegłowy – Swarzędz w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. A w km 7,532 linii kolejowej nr 353” realizowane jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. W ramach projektu wartego ok. 276,2 mln zł z udziałem środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, PLK przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego zastępują przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.

W Wielkopolsce, dzięki realizacji projektu, z bezkolizyjnego przejazdu – tunelu drogowego pod wiaduktem kolejowym na linii łączącej Poznań z Warszawą – korzystają już mieszkańcy Kostrzyna. Do końca 2023 r. w regionie powstanie także wiadukt drogowy w Plewiskach pod Poznaniem nad torami linii Poznań – Kunowice oraz dwa wiadukty kolejowe z tunelami drogowymi na ul. Działkowców we Wrześni (na liniach Oleśnica – Chojnice i na łącznicy kolejowej Września – Podstolice).

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: mat. pras. PKP PLK S.A.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Tunel w pod torami w Kobylnicy
Tunel w pod torami w Kobylnicy: przygotowano już teren budowy. Briefing prasowy. Fot. Katarzyna Koryczan.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *