Swarzędz: tu mieszkańcy się świetnie organizują

Swarzędz od zawsze był gminą ludzi zaradnych i przedsiębiorczych. Widać to tym bardziej teraz, w obliczu zagrożenia jakim jest koronawirus. Mieszkańcy sami podejmują inicjatywy, by pomagać sobie wzajemnie.

Ostatnie dni w szczególności można zaobserwować, jak pojawiają się propozycje pomocy dla osób starszych, obawiających się wyjścia z domu. Niedawno pisaliśmy też o zbiórce organizowanej przez Poradnię IPSIS dla szpitali. Również swarzędzki Ośrodek Pomocy Społecznej wychodzi na przeciw potrzebującym.

Tym razem pojawia się kolejna możliwość uzyskania pomocy, jak i jej niesienia. Na portalu społecznościowym Facebook właśnie powstała grupa, w celu organizowania pomocy wzajemnej w Swarzędzu i okolicach. Grupa nosi nazwę „Widzialna ręka Swarzędz„.  Dzięki prostym zasadom użycia hashtagów na grupie można nie tylko oferować i prosić o dla siebie, ale również dla innych, jeśli znamy osobę w potrzebie.

 

Hashtagi używane na grupie:
#oferujepomoc – jeżeli oferujesz konkretną pomoc, #potrzebujepomocy – jeśli potrzebujesz pomocy, #lokalizacja (ulica, okolica)

Jak wspomina Józefina Owczarek, jedna z założycieli grupy:

Owszem, jest to fajna, ale i również bardzo potrzebna inicjatywa. Chodzi o pomaganie sobie lokalnie. Dzisiaj, w czasach szalejącego wirusa, chodzi przede wszystkim o to pomoc w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa i innych czynności wymagających wyjścia z domu.

Na tym się potrzeby nie kończą i twórcy grupy, Józefina Owczarek i Sami Ben Ahmed, zwracają uwagę na to, że pomoc ma dotyczyć także innych spraw. Liczą, że grupa się upowszechni i sprawi, że nasze miejskie hasło „Swarzędz, dobrze trafiłeś” nabierze realnego charakteru. Bo Swarzędz to gmina ludzi przedsiębiorczych, tu mieszkańcy się świetnie organizują.

/AKTUALIZACJA/

Jak się okazuje, to nie jedyna grupa na Facebooku, której przyświecają podobne cele – niesienie wzajemnej pomocy. Dostaliśmy informację od mieszkańców, że grupa o zbliżonej nazwie do opisywanej wyżej „Widzialna Ręka Swarzędz i Okolice” również stara się, by wspierać wszystkich potrzebujących.

 

Według nas, to wspaniała wiadomość, gdyż pomocy nigdy za wiele. Do tego potwierdza to, że mieszkańcy Swarzędza są wyjątkowi – dynamiczni i przedsiębiorczy! Życzymy powodzenia tym inicjatywom!

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *