Będzie drugi strajk kobiet w Swarzędzu: piątek o 18:00

To już przesądzone: mieszkańcy Swarzędza nie odpuszczają – będzie drugi strajk kobiet w Swarzędzu – w piątek 30 października o godzinie 18:00.

Nie milkną echa po wtorkowym proteście przeciwko kontrowersyjnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Tymczasem mieszkańcy Swarzędza pragną dalej strajkować. Będzie drugi strajk kobiet w Swarzędzu. Swarzędzanie zamierzają się spotkać w piątek, 30 października o godzinie 18:00, ponownie na swarzędzkim rynku.

Organizatorzy planują przejść ulicami miasta. Tym razem spacer ma być dłuższy niż we wtorek. Organizatorzy zapewniają, że nie spoczną, dopóki nie uda się dokonać zmian w przepisach: „Musimy pokazać, że wytrwamy dopóki przepisy nie zostaną zmienione”. Zachęcają również: „Zabierzmy ze sobą transparenty, parasolki, wieszaki, weźcie wszystko co robi duży hałas!!!”.

Tutaj link do wydarzenia na Facebooku.

Orędzie prezesa

W międzyczasie przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w absurdalnym orędziu, protesty w imię wolności i podstawowych praw kobiet zinterpretował jako atak na kościół i nawoływał do jego obrony. Jest to ponowne dzielenie Polek i Polaków, tworzenie w sztuczny sposób odrębnych zbiorowości mających znajdować się w opozycji wobec siebie. Szybko pojawiły się krytyczne głosy mówiące o nieuprawnionym wykorzystywaniu symboli patriotycznych (np. znak Polski Walczącej) i uzurpowaniu sobie wyłącznego prawa do wykorzystywania ich na rzecz realizacji własnych idei. Internauci zauważyli też szereg podobieństw w orędziu Kaczyńskiego z przemową gen. Jaruzelskiego oznajmiającego stan wojenny (zobacz poniżej).

Co zaskakujące, taka interpretacja i mówiąc kolokwialnie, takie „majstrowanie” przy prawie aborcyjnym, idzie mocno w zwarcie z poglądami głoszonymi przez zakorzenionego w środowisku PiS, tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – w 2007 roku stwierdził: „(…) natomiast jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam – nie wolno naruszać”. Co należy odnotować, córka obecnego prezydenta RP, Andrzeja Dudy, Kinga Duda również odniosła się krytycznie do wyroku Trybunału: „Zawsze uważałam istniejący dotychczas swoisty kompromis aborcyjny za rozsądne rozwiązanie. Jak każdy kompromis i ten miał to do siebie, że nie był idealny i nie był zadowalający ani dla zwolenników zupełnie nieograniczonej aborcji, ani dla obrońców życia. Jednak przez 27 lat stanowił wyważone i akceptowalne dla większości społeczeństwa rozwiązanie kwestii legalnego przerywania ciąży”.

Poprzednia manifestacja miała pokojowy przebieg. Protestujących poparł nawet burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Więcej o wtorkowych wydarzenia można znaleźć TUTAJ. Mamy nadzieję, że podobnie przebiegnie piątkowy strajk. Należy docenić tym bardziej odwagę protestujących, że są gotowi narażać swoje zdrowie, i spotykać się pomimo stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

drugi strajk kobiet w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *