Swarzędz powiedział „mamy dość” – odbył się strajk kobiet

We wtorkowe popołudnie kilkaset osób zgromadziło się wokół swarzędzkiego ratusza – miał miejsce strajk kobiet, podczas którego Swarzędz głośno powiedział „mamy dość”.

O godzinie 17:00 na swarzędzkim rynku doszło do manifestacji sprzeciwu wobec bardzo kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pod przewodnictwem prezes mgr Julii Przyłębskiej, o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Strajk kobiet, zwany też „spacerem kobiet”, zgromadził kilkaset osób, Swarzędz głośno powiedział „mamy dość”. Wśród uczestników były kobiety w bardzo różnym wieku. Nie zabrakło też mężczyzn.

Poparcie burmistrza

Protestujących wsparł burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, któremu, jak zaznaczył sprawa jest bardzo bliska, gdyż sam jest ojcem dwóch córek. Burmistrz Szkudlarek powiedział: – Jesteśmy żeby was wesprzeć w tym trudnym dla was i dla nas momencie. Wspieramy was, my mężczyźni miasta i gminy Swarzędz. Szanowni państwo, wy musicie decydować o swoich sprawach. Nasi ojcowie, dziadkowie walczyli o wolność, ale też walczyli o to żebyście wy mogły decydować o swoich sprawach. Tu, na swarzędzkim rynku w czasach wojny, powstania zbierali się ludzie w najważniejszych sprawach. I ta sprawa jest w tej chwili bardzo ważna. Dziękuję, że tu dziś jesteście.

Wystąpienie burmistrza Swarzędza zostało dostrzeżone również w poznańskich mediach – np. na portalu epoznan.pl.

„Mamy dość” i inne hasła

Protest przybrał też charakter sprzeciwu wobec partii rządzącej. Transparenty odnosiły się w niepochlebnych słowach do PiS, a także do konkretnych polityków ugrupowania trzymającego władzę. Pojawiały się hasła: „wolność kobiet”, „mamy dość”. Także te negatywnie oceniające partię Prawo i Sprawiedliwość, choćby wzbudzające wesołość i podskoki strajkujących „kto nie skacze ten za PiSem”. Nie obyło się też bez wulgaryzmów: „wyp******ać”, czy „je*** PiS”.

Po szeregu przemówień, protestujący ruszyli w kierunku pl. Powstańców Wielkopolskich, ul. Zamkową, dalej ul. Mickiewicza, by ul. Bramkową wrócić na płytę swarzędzkiego rynku. Po kolejnych przemowach protest się zakończył. Część osób ruszyła na pl. Wolności w Poznaniu, gdzie miał miejsce kolejny strajk, inni rozeszli się.

Co ciekawe, właśnie w momencie zakończenia protestu, usłyszeć można było bardzo prowokacyjne okrzyki grupki kilku osób niezgadzających się z protestującymi. Co więcej, odtworzono fragmenty Roty, próbując wykorzystać symboliczną pieśń patriotyczną na rzecz własnych poglądów. Na szczęście, protest zakończył się tak, jak wyglądał cały jego przebieg – pokojowo, bez niepotrzebnych i szkodliwych starć.

Jak się okazuje, nie tylko w Swarzędzu i w Poznaniu miał miejsce strajk kobiet. Jak podaje portal InfoKostrzyn.pl, również w Kostrzynie Wlkp. na ulice wyległo kilkuset mieszkańców oburzonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – więcej tutaj.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Swarzędz powiedział "mamy dość" strajk kobiet

Swarzędz powiedział "mamy dość" strajk kobiet

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *