Przeterminowane leki nie do apteki – teraz oddamy je tylko w PSZOK

Od stycznia 2022 roku to gmina Swarzędz przejęła gospodarowanie śmieciami, a co za tym idzie przeterminowane leki, które zazwyczaj odnosiliśmy do apteki, musimy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Mieszkańcy, ale i pracownicy aptek alarmowali od początku roku, że nie mogą zwrócić przeterminowanych leków do aptek. Zazwyczaj właśnie w aptekach można było bez problemu zostawić czy to medykamenty, które straciły ważność, czy też nieprzydatne już środki (np. antybiotyki po skończonej kuracji). Zgodnie z zasadami segregowania odpadów takich leków nie możemy wyrzucić wraz ze zmieszanymi odpadami.

Do końca 2021 roku Swarzędz był członkiem MZ GOAP, w ramach którego zorganizowany był odbiór odpadów. Dotyczyło to również przeterminowanych leków. Warto zaznaczyć, że odbiór leków z aptek był specjalną usługą świadczoną przez GOAP – w ramach tak zwanego Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Apteki, które wyraziły zainteresowanie, otrzymywały specjalne pojemniki na niepotrzebne leki, a te były odbierane cztery razy w roku. Warto zauważyć, że koszty odbioru tego typu odpadów w gminie Swarzędz były znaczące i rosły – w 2020 roku było to 38 tys. zł, a w 2021 roku już przeszło 90 tys. zł, i to pomimo zmniejszania się ilości oddawanych odpadów. Wzrost ceny wynikał ze znaczącego wzrostu stawek odbioru i zagospodarowania odpadów o tym charakterze.

Od 2022 roku, po przejęciu gospodarowania odpadami przez Swarzędz, apteki nie mają możliwości odbioru leków od klientów. Jak zaznacza zastępca burmistrza, Tomasz Zwoliński, w odpowiedzi na zapytanie złożone w tej sprawie przez przewodniczącą Rady Miejskiej, Barbarę Czachurę, gmina nie chciała w momencie przejęcia gospodarowania odpadami podnosić cen za odbiór odpadów. A właśnie z wyższymi miesięcznymi „opłatami za śmieci” zgodnie z informacją T. Zwolińskiego musiałoby się wiązać utrzymanie usługi odbioru przeterminowanych leków z aptek.

Co zatem powinniśmy robić z przeterminowanymi lekami? Gmina realizuje swoje zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, w tym przeterminowanych leków i chemikaliów: powinniśmy je oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest on zlokalizowany na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych w Rabowicach, ul. Świerkowa 17. PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w soboty w godzinach od 9:00 do 14:00. Na pewno dla wielu mieszkańców gminy nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak jak się okazuje na chwilę obecną najtańsze.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Przeterminowane leki nie do apteki
Przeterminowane leki nie do apteki – teraz oddamy je tylko w PSZOK

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *