Nowy czujnik jakości powietrza w Swarzędzu zmierzy także formaldehydy!

Czujnik jakości powietrza, który niedawno został zamontowany w Swarzędzu na tzw. “Zatorzu” przy ulicy Traugutta poza ciągłym pomiarem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 mierzy także zawartość formaldehydów w powietrzu. Związki te uznawane są jako rakotwórcze, w niektórych krajach zakazane (np. Kanada), często znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pod postacią wszelkiego rodzaju użytych klejów np. w płytach meblowych, pilśniowych, wiórowych czy MDF.

Pomiar formaldehydów w powietrzu jest ważny ponieważ może określić czy w pobliżu są spalane niedozwolone materiały jak np. płyty wiórowe, sklejki czy drewno lakierowane. Jak dotąd tylko Straż Miejska w Swarzędzu posiadała stację badawczą z dronem, która mierzyła ilość formaldehydów w powietrzu. Z informacji otrzymanych od Komendanta Straży Miejskiej Piotra Kubczaka do tej pory wykonano około 30 kontroli wskazanych adresów, gdzie stwierdzono kilka nieprawidłowości. Niestety znane są także przypadki właścicieli domostw, którzy przerabiają nowoczesne piece, tak aby można było w nich spalać odpady poprodukcyjne czy stare meble. Jednak jak wspomina Komendant SM “Na lokalnym “rynku” coraz trudniej o odpady opałowe, stolarze czują na plecach oddech WIOŚ, kontrole zainicjowane przez nas powodują, że mogą być w każdej chwili skontrolowani ponownie, wówczas kary będą wyższe.”

Czy jakość powietrza gminie Swarzędz się poprawia? Niewątpliwie lekka zima spowodowała, że powietrze nie było tak zanieczyszczone jak w latach ubiegłych, co nie oznacza, że w mroźniejsze dni czujniki nie rejestrowały nawet kilkukrotne przekroczonych norm pyłów zawieszonych. Widać natomiast coraz większą świadomość mieszkańców związaną z jakością powietrza. Na pytanie o ilość kontroli w ubiegłym sezonie Komendant SM odpowiedział: “W zeszłym roku o ponad 30 % spadła ilość zgłaszanych interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów, spadła ilość kontroli własnych, spadła ilość ujawnionych przypadków spalania.”

Niestety jak zauważają mieszkańcy gminy, niektórzy sąsiedzi, a także mali producenci/stolarze zaczynają swój proceder spalania odpadów/śmieci po godzinie 22.00, gdy Straż Miejska i Eko Patrol już nie dokonują interwencji. Z informacji przekazywanych przez mieszkańców wiemy, że nadal dzieje się to Swarzędzu, Bogucinie czy Paczkowie.

Ogromne podziękowania dla mieszkańca/przedsiębiorcy, który zasponsorował wspomniany wcześniej czujnik jakości powietrza w Swarzędzu. Wszystkie pomiary dostępne są na stronie internetowej: www.smogstop.infoswarzedz.pl a także tutaj: https://looko2.com/tracker.php?lan=&search=CC50E3E93A48

Jacek Bura – Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa SmogSTOP

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic – TUTAJ.

Na załączonym obrazku, screen z pierwszego dnia działania wspomnianego czujnika.

czujnik jakości powietrza w Swarzędzu

czujnik jakości powietrza w Swarzędzu

czujnik jakości powietrza w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *