Nie dowiemy się już ile mamy zakażeń w gminie Swarzędz

Niestety, w związku z wprowadzonymi zmianami w raportowaniu zarażeń koronawirusem, nie dowiemy się już ile mamy zakażeń w gminie Swarzędz. Trudno nie odnieść wrażenia, że taka zmiana ma na celu ukrycie albo czyjejś niekompetencji albo prawdziwej liczby zarażeń.

Od 24 listopada funkcjonuje centralny system raportowania. Nie dowiemy się już ile dokładnie mamy zakażeń w gminie Swarzędz. Dane będą podawane przez Ministerstwo Zdrowia w sposób ogólny. Nie będzie informacji na temat zakażeń w poszczególnych gminach, liczby osób hospitalizowanych itd. Dane nie będą też przekazywane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu, ani przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy to następująco: „Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria”.

Jednak w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma niepokojącymi sytuacjami, które mogły wpłynąć na decyzję o scentralizowaniu przekazywania wyników. Po pierwsze, to spore różnice między danymi przekazywanymi przez powiatowy i wojewódzki Sanepid. Tłumaczone to było opóźnieniami w spływaniu informacji, jednak nadwyrężało to zaufanie do tych instytucji. Inną sprawą jest szereg dymisji na stanowiskach szefów stacji. Dyrektor powiatowego Sanepidu, narzekająca na chroniczne niedofinansowanie placówki, straciła funkcję, do dymisji podał się szef mazowieckiego odpowiednika, a także – z powodów zdrowotnych – Główny Inspektor Sanitarny.

Jednak sprawą, która chyba przeważała szalę, był fakt stwierdzenia przez Michała Rogalskiego, nastolatka z Torunia, szeregu nieścisłości w przekazywanych danych dotyczących potwierdzonych przypadków w województwie mazowieckim przez Ministerstwo Zdrowia oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiczną. Różnica dotyczyła przeszło 20 tys. przypadków.

Obecnie udostępniane dane są o wiele uboższe. Nie odnoszą się do gmin, a jedynie do poziomu powiatów. Nie dowiemy się z nich ile jest aktualnie aktywnych przypadków, poznamy jedynie liczbę zdiagnozowanych zarażeń ubiegłej doby. W oparciu o te dane, na dzień 29 listopada, w powiecie poznańskim przybyło 192 zarażonych, w Poznaniu 230.

Nie dowiemy się już ile mamy zakażeń w gminie Swarzędz

Ostatnie dane, jakie zostały opublikowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu dotyczą dnia 20 listopada 2020 r. Wskazują one kolejny wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem. W gminie Swarzędz było na ten dzień 1318 zakażenia COVID-19 (tak zwanych aktywnych przypadków). Od początku pandemii, do 20 listopada stwierdzono już 1442 zakażenia patogenem. 16 swarzędzan przebywało w szpitalu. 119 osób zdołało już przejść zakażenie koronawirusem. 5 osób natomiast zmarło w związku z zarażeniem wirusem.

Nie dowiemy się już ile mamy zakażeń w gminie Swarzędz

W powiecie poznańskim, według danych z powiatowego Sanepidu, było na dzień 20 listopada 10084 aktywnych przypadków. Do tej pory zarażonych było 11118 mieszkańców gmin wokół Poznania. Hospitalizowanych natomiast było 136 mieszkańców powiatu poznańskiego. 975 osób to tak zwani ozdrowieńcy. 59 osób zmarło.

Sytuacja, jeśli chodzi o największą liczbę zakażeń wśród gmin powiatu była niezmieniona. Cały czas mocno na czele znajdowała się gmina Swarzędz. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to najliczniejsza gmina i siłą rzeczy zakażeń będzie więcej niż w pozostałych. Biorąc pod uwagę aktywne przypadki dalej, za Swarzędzem, były gminy Dopiewo (905) i Komorniki (845). Najmniej zarażeń odnotowano na 20 listopada w gminie Kleszczewo (198) i Puszczykowo (224).

W Poznaniu liczba aktywnych przypadków również dynamicznie rosła. Do dnia ostatniego raportu 13805 poznaniaków zostało zdiagnozowanych pozytywnie na obecność koronawirusa. Od początku prowadzenia analiz 15487 mieszkańców stolicy Wielkopolski było zarażonych patogenem. W szpitalach przebywało 232 poznaniaków. 1540 osób zamieszkałych w Poznaniu mogło się szczycić mianem ozdrowieńców. W związku z zakażeniem koronawirusem zmarło 142 mieszkańców Poznania.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *