Międzypokoleniowy piknik przyrodniczy w Muzeum w Uzarzewie

11 czerwca 2023 roku w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie odbędzie się międzypokoleniowy piknik przyrodniczy pt. „Razem bliżej natury”. Piknik rozpocznie się o godzinie 10:30 i potrwa do 16:00.

Podczas wydarzenia przewidziano wiele atrakcji. Na stanowiskach warsztatowo-pokazowych będzie można zapoznać się z roślinami i metodami tworzenia wyciągów aromatycznych, przygotować własną porcję przyprawową czy miksturę zapachową. Zaplanowano również program artystyczny dla dzieci. O godzinie 13:30 odbędzie się interaktywny spektakl ekologiczny pt. „Grajmy w zielone!” w wykonaniu Grupy Mozaika. Nie zabraknie również konkursów i gier terenowych.

Bilet wstępu 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Szczegóły wydarzenia:

STANOWISKA WARSZTATOWO-POKAZOWE

  • Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska – pokaz: Aromaty lasów zamknięte w szkle oraz stoisko aromaterapeutyczne, gdzie będzie można zapoznać się z roślinami zapachowymi i metodami tworzenia wyciągów aromatycznych.
  • Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska – Kolejny temat podejmowany na imprezie to „Zapach dzikich przypraw” – pokaz wraz z warsztatami, na których będzie można przygotować własną porcję przyprawową czy skosztować potraw opartych o dzikie rośliny jadalne.
  • Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska – wykład połączony z pokazem „Jak stosować zioła we wsparciu zdrowia u dzieci i seniorów”? podczas którego, uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z bogactw natury.
  • Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska – pokaz biologiczno-chemiczny dla dzieci i dorosłych – „Alchemicy na tropie zapachów” – podczas którego będzie można dowiedzieć się o tworzeniu naturalnych kompozycji zapachowych oraz przyrządzić własną miksturę zapachową.
  • Pracownik Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysły Rolno – Spożywczego w Szreniawie – podejmie temat magii przyrody w zwyczajach ludowych. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się o roli zwierząt w życiu naszych przodków, a także wziąć udział w pogadance na temat ciekawych ludowych zwyczajów powiązanych z przyrodą. W części warsztatowej dzieci będą malować zwierzęta na drewnianej sklejce.
  • Pracownik Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysły Rolno – Spożywczego w Szreniawie – opowie krótko o roli starszych osób w życiu XIX i XX wiecznych społeczeństw – skupi się na rodzinach ziemiańskich i ubogich chłopskich, w których pozycja starszej osoby była bardzo ważna, choć zupełnie różna. Na koniec uczestnicy zostaną zaproszeni do interaktywnego zadania – wspólnego poszukania oraz rozpoznawania ziół.
  • Pracownik Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie – opowie krótko o inspiracjach, jakie można czerpać z natury, a które można wykorzystać podczas tworzenia prac plastycznych. W trakcie pokazu/warsztatów plastycznych pozwolimy zadziałać wyobraźni uczestników, którzy będą mogli stworzyć coś, co stanie się idealną pamiątką z pikniku w Uzarzewie. Praca zostanie wykonana z wielu ciekawych naturalnych materiałów (m.in. mech, szyszki).
  • Pracownik Muzeum Młynarstwa w Jaraczu – podczas spotkania dzieci poznają historię oraz dawne sposoby wytwarzania mąki i kaszy. W trakcie warsztatów wszyscy uczestnicy będą pracować używając prostych urządzeniach przemiałowych: na stępach, żarnach czy sitach.
  • Grupa senioralna Pobiedziska – grupa senioralna przeprowadzi warsztaty z decoupage, warsztaty z animacji dla małych dzieci.
  • Grupa senioralna Swarzędz – ECO warsztaty: podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób nadać drugie życie przedmiotom, które często lądują w naszych koszach, np. lampion ECO (słoik przyozdobiony metodą tasiemkową + naturalne dekoracje, pudełko ECO – odzyskiwanie kartonowych opakowań).
  • Grupa senioralna Czerwonak – przeprowadzi warsztaty związane z rękodziełem – makrama (np. łapacze snów) i szydełko (drobne wytwory, np. serduszko, przytulanki).
  • Grupa senioralna Luboń – przeprowadzi warsztaty ze śpiewu.
  • Grupa senioralna Kostrzyn Wlkp. – przeprowadzi warsztaty ze śpiewu, warsztaty związane z wykonywaniem ozdób z tkanin.
  • Grupa senioralna Stęszew – przeprowadzi warsztaty origami, malowanie kamieni, składanie biżuterii z koralików.
  • Grupa senioralna 82 Poznań – przeprowadzi warsztaty z wykonywania ozdób ze wstążek.
  • Wody Polskie – przeprowadzą warsztaty na temat ekologii oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych.
  • Nadleśnictwo BABKI – na stoisku prowadzone będą warsztaty z malowania na krążkach drewna lub decoupage na drewnie połączone z edukacją leśną.
  • Stanowisko ekspertów/edukatorów CITES Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Ekspozycja okazów CITES przechwyconych na polskich granicach oraz przeprowadzenie prelekcji dotyczącej ochrony tychże gatunków.
  • Stanowisko funkcjonariuszy Policji w Swarzędzu, którzy podczas spotkania (prelekcje, pokazy) skupią się na tematach związanych z bezpieczeństwem wśród dzieci (np. zasady ruchu drogowego) oraz seniorów (np. metoda na wnuczka).
  • Stanowisko Straży Miejskiej w Swarzędzu, pokazy oraz prelekcje będą dotyczyły nowoczesnych metod walki z zatruwaniem powietrza, wody i gleby (np. latające laboratoria), pokaz sprzętu do wyłapywania dzikich zwierząt.

PROGRAM ARTYSTYCZNY

  • Grupa Mozaika – Grajmy w zielone! Interaktywny spektakl skierowany jest do dzieci, a także rodzin wielopokoleniowych. Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, duzi i mali będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podjęte zostaną ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.
  • BAJARZ – opowieści będą powiązane tematycznie z przyrodą – większość historii będzie pochodzić z Ameryki Łacińskiej, ale przesłanie mają uniwersalne. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyka i śpiew w wykonaniu meksykańskiego artysty Romana Mendeza.

KONKURSY, GRY TERENOWE

  • Gra terenowa (quest) „Uzarzewo-gdzie historia z przyrodą się spotyka” – questowicz wędruje szlakiem historyczno – przyrodniczym, który prowadzi przez dwa najważniejsze miejsca w dawnym Uzarzewie, czyli dwór i kościół wraz z przylegającymi do nich terenami. W czasie wędrówki uczestnik zabawy napotyka zagadki, których rozwiązania wpisuje w wyznaczone miejsca na karcie do gry.
  • Podczas sensorycznego quizu przyrodniczego dla dzieci będziemy mogli dowiedzieć się – Jak pachnie radość!
  • „Rodzinny wyścig kapsli”, to gra w której liczy się zręczność i precyzja. To również okazja do podróży w czasie i poznania kultowej zabawy towarzyszącej wcześniejszym pokoleniom. Praca zespołowa również będzie odgrywała bardzo ważną rolę i pozwoli wspólnie cieszyć się zwycięstwem.
  • „Skoki w workach jutowych”. Sprawnościowa zabawa stara jak świat, w której to uczestnicy wchodzą do worków i skacząc jak najszybciej pokonują wyznaczony dystans. To doskonały sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych. Uczestnikami tej zabawy będą dzieci, natomiast opiekunowie w tym czasie mają za zadanie bardzo mocno dopingować swoje pociechy i cieszyć się z ich zwycięstwa.
  • „Wyścig z jajkiem na łyżce”. Proponowana zabawa jest nie lada wyzwaniem. Nierówny teren i ustawione na nim przeszkody pozwolą sprawdzić uczestnikom zręcznościowe umiejętności. To świetna i prosta zabawa, która przysporzy dużo uśmiechu i zadowolenia zarówno dla zawodników jak i kibiców.
  • Przeciąganie liny to nie tylko sport siłowy, ale też techniczny. Jest to dyscyplina sportu, która pojawiała się na igrzyskach olimpijskich między 1900 a 1920 rokiem. Angażuje na raz wszystkich uczestników zabawy, którzy uczestniczą lub wspierają drużyny. Podczas pikniku zwycięska drużyna (rodzinna, gminna, sąsiedzka, itd.) może liczyć na ciekawą florystyczną nagrodę.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

  • Rodzinny kącik artystyczno-przyrodniczy, w którym dzieci będą miały malowane twarze w motywy przyrodnicze.
  • Mini kiermasz – przeprowadzony przez opiekunów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedziskach, placówki zrzeszającej osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, dla których jedną z form terapii jest terapia zajęciowa, gdzie uczestnicy zdobywają doświadczenie m.in. w dziewiarstwie, tkactwie, krawiectwie, stolarstwie, malarstwie. Efekty pracowni będzie można zobaczyć oraz nabyć na pikniku.
  • Stanowisko, pt. „Zrozumieć starość”. Pani Prof. dr hab. med. Katarzyn Wieczorowska-Tobis wraz z zespołem będzie udzielać odpowiedzi na bieżące zapytania zdrowotne uczestników. (Pani Profesor jest również Kierownikiem Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Ekspertem Stałym Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, Wiceprzewodniczącą Rady ds. Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

Wydarzenie pt. „Razem bliżej natury” – Międzypokoleniowy piknik przyrodniczy w Muzeum w Uzarzewie”, jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Przyrodniczo- Łowieckiego w Uzarzewie oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa, w ramach organizowanego przez Starostwo Powiatowe Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadania publicznego „Pomoc społeczna – Wspieranie działań na rzecz integracji międzypokoleniowej mieszkańców powiatu poznańskiego”.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Międzypokoleniowy piknik przyrodniczy w Muzeum
Międzypokoleniowy piknik przyrodniczy w Muzeum w Uzarzewie

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *