Więcej pociągów do Poznania i kolejna zmiana rozkładu – od 10 grudnia

Po listopadowej korekcie rozkładu jazdy Koleje Wielkopolskie planują kolejną zmianę – 10 grudnia wejdzie w życie zmodyfikowany rozkład, a wraz z nim ma się pojawić więcej pociągów na trasach do Poznania.

Wygoda połączenia kolejowego z Poznaniem polega głównie na czasie dojazdu. W kilkanaście minut możemy się przedostać ze Swarzędza wprost do samego centrum dużego sąsiada. Niestety, w godzinach porannych na tym fakcie wygoda się kończy. Pociągi są często niezwykle zatłoczone, niekiedy się spóźniają, a do tego, zdarzają się długie przerwy pomiędzy kolejnymi połączeniami. Jak zatem ktoś się spóźni na poranny pociąg, na następny czeka około godziny (np. jest kurs o 7:53, a następny dopiero o 8:59).

Rozwiązaniem dla tej bolączki ma być uruchomienie kolejnych kursów. Od 10 grudnia na wszystkich trasach Kolei Wielkopolskich ruszy 15 dodatkowych par pociągów. Włodzimierz Finke, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego tłumaczy: – Od nowego rozkładu jazdy, czyli 10 grudnia, uruchomionych zostanie 15 dodatkowych par połączeń w krótszych relacjach w ramach funkcjonowania PKM.

Dodatkowe kursy będą zatem funkcjonować na krótkich, aglomeracyjnych połączeniach. A co dla mieszkańców gminy Swarzędz najważniejsze, ruszą one na tory obsługując wszystkie gminne przystanki. Będą to zarówno kusy na trasie PKM 1, pomiędzy stacjami Poznań Główny – Pobiedziska, jak i w ramach PKM 2 pomiędzy przystankami Poznań Główny – Kostrzyn Wlkp.

Włodzimierz Finke zaznacza: – Połączenia zaplanowane zostały w godzinach uwzględniających potrzeby podróżnych wynikające z dojazdów do pracy czy szkoły. W ten sposób chcemy zbudować efektywny rozkład jazdy, który jak najlepiej spełnia oczekiwania pasażerów co do jakości i komfortu podróży.

Potrzeba wprowadzenia dodatkowych kursów jest bardzo duża. W bieżącym roku Koleje Wielkopolskie przewiozły więcej pasażerów niż w rekordowym 2019 roku. Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego zauważa: – Przewidujemy zwiększenie ilości kilometrów przejechanych o milion. Będzie ponad 15 milionów, a przecież jeszcze jakieś dziesięć lat temu zamawialiśmy pociągi, które przejeżdżały 8 milionów kilometrów.

Wojciech Jankowiak również liczy na poprawę komfortu podróżnych po 10 grudnia: – W szczytowych godzinach komunikacyjnych, w pociągach bywa tłok, i komfort podróży jest niższy. 15 dodatkowych pociągów, jakie będą uruchomione od 10 grudnia, powinno pomóc w tej sytuacji. Dodaje jednak: – Zwiększamy liczby kursów, co nie oznacza, że mamy więcej załóg, lokomotyw i wagonów. To po prostu efekt optymalizacji wykorzystania taboru, który ma jeździć, a nie stać w czasie długich przerw.

Samorząd województwa wielkopolskiego planuje też przeznaczyć większe środki na transport kolejowy. Ze środków marszałkowskich w nadchodzącym roku budżet na kolej ma wynieść 350 mln złotych. Trzeba też pamiętać, że oprócz tej kwoty, gminy również dokładają swoją część. Nowe pojazdy mają się jednak pojawić na wielkopolskich torach dopiero w 2025 roku. Będą to cztery pociągi elektryczne.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Więcej pociągów do Poznania
Więcej pociągów do Poznania i kolejna zmiana rozkładu – od 10 grudnia

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *