Liderki Mistrzyniami Polski Juniorek Starszych U19K

Coś w co wierzyli przed sezonem najwięksi optymiści stało się faktem – Liderki Mistrzyniami Polski Juniorek Starszych U19K.

Koszykarki wspólnego zespołu Lider Swarzędz i ENEA AZS Poznań w miniony weekend zostały Mistrzyniami Polski U19K. W zeszłym sezonie AZS był trzeci w Polsce, a Lider piąty. Niestety wiele podstawowych zawodniczek obu zespołów zakończyło karierę młodzieżową. Przed sezonem Łukasz Zarzycki i Marcin Madanowski postanowili stworzyć jeden wspólny zespół, który miał wystartować w rozgrywkach Juniorek Starszych pod nazwą ENEA AZS-Lider Szkoła Gortata Poznań.

Zespół prowadzony był przez trener Annę Talarczyk, którą wspierali Grzegorz Zieliński i Magdalena Dedio. Początkowo w zespole z Lidera grały: Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Ania Majchrzak, Martyna Fabianowska. Po kilku meczach dokooptowane zostały najzdolniejsze juniorki z rocznika 2006: Karolina Maj i Bianka Napierała. Kluczową zawodniczką z AZSu była wychowanka Lidera Malina Piasecka. Na turnieje finałowe dołączona została także Małgorzata Pawlak ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach.

AZS-Lider rozpoczął fazę centralną od półfinału Młodzieżowego Pucharu Polski, ale tam niestety z bilansem 1-2 odpadł z tych rozgrywek i zagrał w turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski w Piasecznie. Turniej ten podopieczne trener Talarczyk przeszły jak burza wygrywając wysoko każde spotkanie. Dało to upragniony awans do Finału MP U19K.

W turnieju finałowym Liderki zagrały w grupie A. W pierwszym meczu spotkały się z lokalnym rywalem MUKSem Poznań. Po bardzo dobrym meczu zwyciężyły 71:57, co odebrane zostało jako niespodzianka. 17 punktów rzuciła Ola Żukowska, po 14 Piasecka i Napierała. W drugi meczu pokonany został Widzew Łódź 72:48 – 21 pkt Żukowskiej, 18 Napierały, 13 Plackowskiej + 11 zbiórek. Niestety te dwa zwycięstwa nie zapewniły awansu do półfinału, gdyż po zwycięstwie MUKS nad AZS Gorzów sytuacja w grupie mocno się skomplikowała. W ostatnim meczu AZS-Lider nie mógł przegrać z ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp. więcej niż 16 punktów, żeby zagrać w fazie finałowej. Po fantastycznym początku to niestety Gorzów doszedł do głosu i mozolnie powiększał przewagę. Ostatecznie rywalki zwyciężyły 61:47, ale była to zwycięska porażka. W półfinale swarzędzanki musiały zmierzyć się z faworyzowanym zespołem UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, który wygrał grupę B z bilansem 3-0. Kapitalny mecz rozegrała 16-sto letnia Bianka Napierała, która była nie do zatrzymania. Zdobyła 30 punktów, co było najlepszym indywidualnym występem. Trafiła aż 5 z 9 rzutów za 3 punkty. Taki występ pozwolił pokonać rywalki 67:57 i zapewnić minimum srebrne medale.

Radości nie było końca, ale pozostał jeden ostatni mecz. W nim koszykarki Lidera i AZSu miały zmierzyć się dość niespodziewanie z gospodyniami turnieju Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk, która w drugim półfinale po dramatycznym boju pokonała faworyta z Gorzowa 52:50. Praktycznie cały turniej trener Anna Talarczyk grał siódemką zawodniczek i największe obawy były o kondycję w ostatnim meczu. Wiadomo jednak, że przed samym finałem nie trzeba nikogo mobilizować i każdy jest w stanie wykrzesać z siebie resztki sił. Finał fantastycznie rozpoczęła Malina Piasecka, która w pierwszej kwarcie zdobyła aż 16 punktów. AZS-Lider prowadził całe spotkanie, najwyżej 12 punktów 31:19 w 12 minucie. Potem gdańszczanki mozolnie odrabiały straty. Do przerwy prowadzenie wynosiło już tylko 6 oczek 36:30. Trzecia i czwarta kwarta to już zacięty i wyrównany bój, obserwowany przez nadkomplet żywiołowo reagujących kibiców. Mecz był godny finału. Gdańsk zbliżył się nawet na 1 punkt 61:60 w 37 minucie. Ostatnie dwie minuty to celna trójka Bianki Napierała i fantastyczna dobitka Wiktoria Plackowskiej, które wypracowały pięciopunktową przewagę. Zwycięstwo i Mistrzostwo Polski przypieczętowała rzutami wolnymi Ola Żukowska. ENEA AZS-Lider zwyciężyła 73:65 i dziewczyny oraz trenerki mogły rozpoczął wielką fiestę.

Ostateczna klasyfikacja przestawia się następująco: 1. ENE AZS-Lider Szkoła Gortata, 2. SG Gdańsk, 3. Gorzów, 4. Aleksandrów Łódzki, 5. GTK Gdynia, 6. Widzew Łódź, 7. MUKS Poznań, 8. Wisła Kraków. Wychowanki Lidera zostały również docenione indywidualnie: Wiktoria Plackowska została MVP turnieju, Malina Piasecka została wybrana do najlepszej piątki turnieju, a Ola Żukowska otrzymała wyróżnienie drużynowe.

Jest to drugi medal Mistrzostw Polski w historii Lidera Swarzędz. Pierwszy-brązowy wywalczony został 3 lata temu również w roczniku 2003 w Sierakowicach na MP Kadetek. Tym razem Swarzędz i Poznań pokazały siłę współpracy koszykarskich ośrodków i to jak skorzystać mogą na tym młode koszykarki, nie tylko na poziomie U19, ale również w 1LK i Ekstraklasie.