Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz – wyróżniono trzech swarzędzan

30 stycznia 2024 roku, podczas pierwszej w tym roku Sesji Rady Miejskiej, przyjęto uchwały w sprawie nadania wyróżnień honorowych „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”.

Rada Miejska w Swarzędzu nadała wyróżnienie honorowe Andrzejowi Arentowskiemu, Andrzejowi Bystremu, Antoniemu Kobzie.

W uzasadnieniach do uchwał możemy przeczytać m.in.:

Andrzej Arentowski od 1990 roku jest właścicielem przedsiębiorstwa handlowego CYBINA. W ramach działalności utworzył od podstaw przedsiębiorstwo handlu odzieżą. Jest licencjonowanym dystrybutorem na terenie całego kraju wielu znaczących marek polskich i europejskich producentów odzieży. Jest właścicielem dwóch salonów odzieży w Swarzędzu i Poznaniu. Wspiera czynnie wiele inicjatyw charytatywnych. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Polski Kupiec Roku, Wielkopolski Kupiec Roku, Wielkopolski Filar Biznesu.

Andrzej Bystry w roku 1983 otworzył własny zakład masarski. W 1986 r. wybudował i otworzył masarnię i sklep w Swarzędzu. 5 grudnia 2023 r. firma obchodziła 40-lecie swojej działalności. Obecnie spółka posiada 65 punktów sprzedaży oraz zatrudnia 500 pracowników. Zakłady Mięsna BYSTRY są laureatami i zwycięzcami wielu nagród i wyróżnień. W 2019 r. Andrzej Bystry otrzymał, z rąk Ministra Rolnictwa, Srebrny Medal „Zasłużony dla Rolnictwa”. Firma Andrzeja Bystrego udziela się charytatywnie (sponsoruje festiwal Integracje, przekazuje swoje wyroby Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Swarzędzu, sponsoruje Dni Swarzędza).

Antoni Kobza był nauczycielem historii i wychowania obywatelskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. W szkole utworzył Szkolną Izbę Muzealną, w której gromadził pamiątki związane z miastem i okolicznymi wsiami, a także prowadził szkolne koło historyczne, w ramach którego organizował wycieczki po Swarzędzu. Antoni Kobza włączył się w pracę swarzędzkich regionalistów. W 2011 r. został wybrany na członka Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, a w 2013 r. został prezesem Zarządu. Funkcję prezesa pełnił przez dwie kadencje. Najnowsze książki wydane przez Antoniego Kobzę to; „Dzieje wsi okolic Swarzędza. Szkice i materiały do historii powiatu poznańskiego” oraz „Polacy i Niemcy, szlachta i włościanie. Ziemia swarzędzka w XIX wieku”.

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz
Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz – wyróżniono trzech swarzędzan

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *