Jak to jest z tymi cmentarzami? Można iść czy nie?

Koronawirus i Swarzędz: nie ma żadnych przepisów odgórnie zakazujących wejścia na cmentarz, ale chyba warto się wstrzymać z wizytą na grobach, nawet prymas Polski zachęca do tego.

Święta Wielkanocne to czas refleksji i zadumy. W tym okresie wielu z nas myśli o swoich bliskich, również tych, których z nami już nie ma. To właśnie w tym czasie niezwykle chętnie odwiedzamy groby naszych bliskich, aby zapalić świeczkę i postawić kwiaty. Niestety w tym roku powinniśmy się zastanowić przed każdym wyjściem na cmentarz.

Rozporządzenie nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarz. Jednak policja zachęca do pozostania w domu. Burmistrz Marian Szkudlarek również apeluje o rozsądek i ograniczenie wizyt na cmentarzach.

Miasto nawet spróbowało na Facebooku przeprowadzić konsultację na temat ograniczania dostępu do cmentarzy.

Obecnie każde wyjście z domu ma być podyktowane tylko ważnym powodem. Jeśli odwiedzenie grobów bliskich do takich powodów należy, to trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich środków ostrożności.

W podobnym tonie wypowiedział się prymas Polski abp Wojciech Polak. Sugeruje on, by skorzystać z dyspensy i Wielkanoc spędzić w domach:

Pan Bóg dał nam rozum i żadne nasze pragnienia, nawet najświętsze i najgłębsze, nie mogą być pragnieniami niezgodnymi z naszą ludzką naturą, która ma się kierować tym, co rozumne i co jasne. Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego.

#zostanwdomu

Więcej o dotychczasowych zmaganiach Swarzędza z zagrożeniem, jakim jest koronawirus przeczytasz tutaj.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *