Burza, którą Swarzędz zapamięta na długo. Podsumowujemy.

20 lipca 2020 r. nad gminą Swarzędz przeszła potężna burza, taka, którą cały Swarzędz zapamięta na długo. Co się właściwie działo tego dnia? Podsumowujemy.

W poniedziałek, 20 lipca 2020 r. już od godzin porannych docierały do nas informacje o istniejącym zagrożeniu wystąpienia burzy. Ostrzeżenia przygotowywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej były przekazywane dalej przez urzędy gmin, w tym przez Swarzędzki ratusz.

Około godziny 13:00 nad Poznaniem rozpętała się ulewa. Na filmach widać skąpaną w deszczu ul. Bukowską w Poznaniu.

Intensywny opad przesuwał się jednak dalej, w kierunku Swarzędza, nie tracąc przy tym na sile. Zmierzające nad naszą gminę chmury sugerowały najgorszy możliwy scenariusz.

Burza którą Swarzędz zapamięta

I tak właśnie się stało. Zaledwie pół godziny później, około 13:30, nad Swarzędzem rozpętała się potężna burza. Burza, którą Swarzędz zapamięta na długo. Woda płynęła ulicami niczym rwącymi potokami, wybijały studzienki kanalizacyjne, zrobiło się naprawdę groźnie.

Silny deszcz jednak był zjawiskiem tak intensywnym, jak krótkotrwałym. Jego konsekwencje pozostały z nami na dłużej. Zalało ulice, samochody miały problemy z poruszaniem się. W końcu kompletnie zalało tunele pod trasą 92, w ul. Dworcowej/Piaski i pod torami kolejowymi w ul. Kirkora.

W mieście szybko zaczęły się formować gigantyczne korki. Wszyscy kierowcy, którzy nie utknęli gdzieś w okolicach nieprzejezdnych tuneli, stali w potężnych sznurkach samochodów do jedynego przejazdu przez tory, na ul. Polnej. Do tego liczne ulice wyglądały jak jeziora, na których pojazdy przypominały łodzie.

Burza którą Swarzędz zapamięta

Burza którą Swarzędz zapamięta

W czasie burzy spadł też grad. Mieszkańcy bloków na os. Mielżyńskiego musieli walczyć z zalanymi korytarzami na parterze. Konary drzew się połamały, uszkodzeniu uległa też fasada swarzędzkiego marketu budowlanego Leroy Merlin. Zamknięto część parkingu, a klienci przeciskali się, by znaleźć miejsce do zaparkowania.

Burza którą Swarzędz zapamięta

Na szczęście szybko działania podjęli strażacy. Błyskawicznie podjęte akcje umożliwiły powrót do względnej normalności. Około godziny 16:00 przejazdy pod torami i pod DK92 zostały udrożnione. Korki bardzo szybko się rozładowały.

„Dawne ekstrema to nasza nowa norma”

Co jednak tak naprawdę się tego dnia wydarzyło? W oparciu o dane pochodzące z amatorskiej stacji pomiarowej, można stwierdzić, że w 25 minut spadło w Swarzędzu 1,44 cala, czyli ponad 36 mm deszczu. A zatem spadła prawie połowa normy miesięcznej dla lipca. W zaledwie 25 minut! Nic zatem dziwnego, że kanalizacja deszczowa nie była w stanie odprowadzić tak dużego opadu.

Co jednak istotne, opierając się na wielu badaniach naukowych, należy się spodziewać dalszego wzrostu częstotliwości ekstremalnych zdarzeń pogodowych – opadów, silnych wiatrów, fal upałów. Ponadto, nie tylko ekstrema będą występować częściej, ale będą też miały coraz bardziej intensywny przebieg. A więc dzisiejsze ekstremum, będzie jutrzejszą normą. Mówi o tym choćby prof. Z.W. Kundzewicz (mieszkaniec gminy Swarzędz). Samorządy, stojące w pierwszym szeregu w walce z ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi także starają się podejmować różnego typu działania, co również jest analizowane przez badaczy.

Niezależnie od prowadzonych analiz, konsensus świata nauki jest jednoznaczny – musimy umieć się przystosować do ekstremów pogodowych. I choć w poniedziałek Swarzędz został na dwie godziny sparaliżowany (niemal jak w szczycie obostrzeń podczas pandemii), to jednak bardzo szybko wrócił do stanu sprzed zdarzenia. A zatem po raz kolejny zarządzanie kryzysowe w mieście się nieźle sprawdziło. Pozostaje tylko pytanie, czy zarządzający będą potrafili wyciągnąć wnioski ze zdarzenia, i czy podczas następnego takiego opadu, do paraliżu miasta w ogóle nie dojdzie? Trudno zakładać wynalezienie jakichś genialnych rozwiązań. Przekonamy się na własnej skórze. I to być może nawet prędzej, niż nam się wydaje.

W tekście wykorzystano szereg materiałów nadesłanych od naszych Czytelników – od Państwa. Bardzo zachęcamy do przesyłania nam ciekawych materiałów. Wszak ciekawą informacją zawsze warto się podzielić. Zapraszamy do kontaktu przez naszą stronę na Facebooku lub na maila

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *