Rozbudowa wsi Garby – mieszkańcy mówią „stop” i piszą do radnych

Trwają konsultacje dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach których rozważana jest rozbudowa wsi Garby. Mieszkańcy Garbów jednak sprzeciwiają się dalszej rozbudowie i zwracają się do radnych o wstrzymanie działań.

W ramach projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego części wsi Garby zakładana rozbudowa miałaby znacząco zwiększyć liczbę mieszkańców. W jednej z dyskutowanych koncepcji może się pojawić nawet 20, wielokondygnacyjnych bloków. Liczba mieszkańców miałaby kilkukrotnie przewyższyć obecną. Mieszkańcy są zaniepokojeni takim stanem rzeczy, martwiąc się o problemy infrastrukturalne, czy też o przeludnienie. Nie bez kozery pozostaje fakt, że miasto Swarzędz jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem gęstości zaludnienia (wg danych na 2020 rok to 3670 osób na km2). Wyprzedzają nas tylko Legionowo, Piastów i Świętochłowice, a tuż za Swarzędzem jest Warszawa.

Mieszkańcy Garbów obawiając się takiego scenariusza i niekontrolowanego przyrostu liczby mieszkańców, postanowili przejąć inicjatywę. Powstała grupa na Facebooku, która w zaledwie kilka dni zgromadziła przeszło 400 członków. Poprzez internet, mieszkańcy Garbów zwrócili się do radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu, którzy głosując podejmują decyzję o przyjęciu, bądź nie, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o uwzględnienie ich zdania. Warto mieć na uwadze, że MPZP są przygotowywane przez UMiG i wypracowywane wraz z zainteresowanymi stronami w toku konsultacji. I według zainteresowanych mieszkańców właśnie tej dyskusji zabrakło: „Niestety w temacie planu zagospodarowania Garbów i Kruszewni, czujemy się nieważni, niewysłuchani i pominięci. Zapraszam Was do merytorycznej rozmowy, odpowiedzialnej i zrównoważonej.” – pisze Tomasz Struk, jeden z inicjatorów działania. Mieszkańcy teraz będą zbierać podpisy pod sprzeciwem dla dalszego procedowania MPZP w obecnej formie. Mieszkańcy przygotowują pismo, które przekażą władzom gminy Swarzędz, a „Załącznikiem do tego pisma będzie lista mieszkańców podpisanych pod petycją kwestionującą aktualny plan zagospodarowania. Będzie to listą, która nie będzie mogła zostać pominięta.”

Do wpisu na grupie „NIE dla DZIKIEJ rozbudowy Garbów!” już się odnieśli niektórzy radni. Szymon Kurpisz zadeklarował gotowość do rozmów, Przemysław Garsztka zadeklarował: „Tej sprawy tak nie pozostawimy”, a Wojciech Kmieciak przedstawił stanowisko Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – „W obecnej wersji projekt MPZP nie powinien być uchwalony”.

Co bardzo istotne, wśród radnych i włodarzy gminy istnieje świadomość problemu dotyczącego MPZP obejmującego obręb Kruszewnia i część obrębów Garby i Zalasewo część III.A. Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Swarzędzu przekazano informację o wycofaniu planu z obrad sesji – i przekazaniu go do dalszych konsultacji z radnymi. I właśnie na tym etapie mieszkańcy chcą, by ich zdanie zostało uwzględnione. „Skorzystajcie z możliwości dialogu, poszukania kompromisu, uwzględniającego potrzeby miasta i mieszkańców oraz zawierający w sobie istotę harmonijnego rozwoju przestrzennego, gospodarczego oraz przede wszystkim społecznego.” – kwituje swój wpis Tomasz Struk.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Rozbudowa wsi Garby

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

One thought on “Rozbudowa wsi Garby – mieszkańcy mówią „stop” i piszą do radnych

  • 1 października 2021 at 12:32
    Permalink

    Jak najbardziej skorzystam. Szkoda jednak, że właśnie jest taki mały zasięg i nie można podyskutować. Pozdrawiam.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *