Jak sprzedać auto w sposób skuteczny i bezpieczny?

Jak sprzedać auto w sposób skuteczny i bezpieczny? Na przestrzeni lat co najmniej kilka razy zdarza nam się wymienić samochód na nowszy. Podyktowane jest to wyeksploatowaniem pojazdu lub zmianą sytuacji życiowej (na przykład narodziny kolejnego dziecka generują potrzebę kupna większego samochodu). Jeśli dotychczasowe auto nadaje się do dalszego użytkowania, to z pewnością rozważasz sprzedaż. Jak się do tego zabrać, by przejść przez cały proces sprawnie i bezpiecznie? Podpowiadamy w naszym artykule.

Sprzedaż auta – od czego zacząć?

Z pewnością warto zacząć od zadbania o samochód, aby jak najlepiej się prezentował. Auto musi być czyste i odświeżone. Powinno mieć aktualny przegląd. Warto zadbać również o wykonanie drobnych napraw, na które dotąd nie znalazłeś czasu. W pełni sprawne, zadbane auto szybciej się sprzeda i przyniesie większy zysk. Równie istotne są dobre zdjęcia, które zamieścisz w ogłoszeniu – powinny ukazywać auto w całości, ale również w ujęciach na detale. Przygotowując ogłoszenie jasno i klarownie przedstaw stan techniczny pojazdu. Kolejna sprawa to przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, aktualna polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie OC), karta pojazdu. Musisz przygotować się również na to, by umożliwić potencjalnym nabywcom obejrzenie samochodu. Najważniejszym dokumentem, jaki wymaga procedura sprzedaży samochodu, jest oczywiście umowa kupna sprzedaży samochodu. Więcej informacji znajdziesz na portalu http://specjalistka.net/.

Jak legalnie sprzedać auto na części?

Jeśli natomiast twoje auto wyeksploatowało się na tyle, że nie da się nim dalej bezpiecznie jeździć, to pewnie zastanawiasz się, jak sprzedać samochód na części? Ale tu ważna uwaga! Nie wolno samemu rozebrać samochodu i wystawić poszczególnych części na sprzedaż na przykład za pośrednictwem serwisów sprzedażowych. Takie działanie jest w naszym kraju nielegalne! Nienadające się do użytkowania auta są bowiem traktowane jako odpady, które należy w odpowiedni sposób zutylizować. Takie auto należy wyrejestrować w Wydziale Komunikacji oraz u ubezpieczyciela, a następnie można je oddać do stacji demontażu pojazdów (oczywiście z zyskiem). Za cały samochód można uzyskać zadowalającą sumę, nie narażając się na nieprzyjemności ze strony organów ścigania.

Sprzedaż samochodu – formalności

Proces sprzedaży auta wiąże się z wieloma formalnościami, których bezwzględnie trzeba dopełnić. Ważną kwestią jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów, potwierdzających zakup ubezpieczenia OC. Formalności trzeba dopełnić również przed ubezpieczycielem. Mianowicie do naszych obowiązków zalicza się zgłoszenie sprzedaży samochodu – należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni od daty sprzedaży pojazdu. Ważne, by z tym nie zwlekać. Dlaczego? Ponieważ do chwili poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu zarówno sprzedawca, jak i nabywca odpowiada przed ubezpieczycielem. Niezbędne dokumenty możesz dostarczyć osobiście, ale również drogą e-mailową. W takiej pisemnej informacji musisz zawrzeć dane osobowe twoje oraz nabywcy, jak również dane pojazdu i datę sprzedaży. Możesz dołączyć skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Kolejna kwestia to zgłoszenie zbycia pojazdu w Wydziale Komunikacji. W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym trzeba tego dokonać w tym samym wydziale, w którym miała miejsce rejestracja. Nie chodzi tu o wyrejestrowanie, gdyż nie jest to konieczne. Trzeba po prostu poinformować wydział, że nie jesteśmy już właścicielem owego samochodu. W gestii nowego posiadacza samochodu leży natomiast zgłoszenie nabycia auta i zarejestrowanie go.

Podsumowując; najlepszym sposobem pozbycia się sprawnego auta jest sprzedanie go. Cała procedura nie jest skomplikowana, jeżeli dobrze się do niej przygotujesz.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *