Dziki znów dają się we znaki, tym razem mieszkańcom Gruszczyna

Dziki znów niepokoją, tym razem dają się we znaki mieszkańcom Gruszczyna – nie tylko spacerują po posesjach, ale niszczą ogródki.

Problem dzików znany jest od dawna. Stworzenia te, żyjąc w pobliżu siedlisk ludzkich, często wędrują do miast w poszukiwaniu pożywienia. Całkiem niedawno pisaliśmy o dzikach w Swarzędzu. Tym razem dziki dają się we znaki mieszkańcom Gruszczyna.

Na materiale otrzymanym od Czytelnika widać ogródek, którego trawa jest doszczętnie zniszczona przez poszukujące pożywienia stworzenia. Poza stratami, trzeba pamiętać, że bezpośrednie spotkanie z dzikiem może być bardzo niebezpieczne, należy, o ile to możliwe, zachować bezpieczną odległość. A szczególną uwagę muszą zachować właściciele psów podczas spacerów, czy też biegacze lubiący bardziej ustronne miejsca.

Problem dzików w mieście to po części wina rozrastających się siedlisk ludzkich w kierunku lasów. Dziki tracą swoje naturalne tereny coraz częściej wchodzą na obszary zamieszkałe. Miasta starają się podejmować różne działania, przygotowują strategie.

Tak naprawdę możliwości przeciwdziałania dzikom na terenach miejskich są bardzo ograniczone. Zwierzęta te bowiem specjalnie nie boją się ludzi. Poszukując rozwiązań natrafiliśmy na możliwość stosowania repelentów, środków chemicznych, które poprzez wydzielany zapach – nieprzyjemny dla dzików – mają mniej chętnie wchodzić na tereny ogródków. Jednak skuteczność tej metody jest kwestionowana. Podczas rozmowy z leśnikiem, dr inż. Krzysztofem Ziomkiem z PAN, dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę skuteczne może się okazać posiadanie psa. Dziki niespecjalnie będą miały ochotę wchodzić na teren, którego pilnuje pies.

Jeśli natomiast jakiś dzik znajdzie się na terenie działki i sam jej nie będzie chciał opuścić (bo np. nie będzie wiedział jak, będzie agresywny itp.) to najlepiej skorzystać z Ekopatrolu swarzędzkiej Straży Miejskiej. Oni już nie z takimi stworzeniami sobie radzili (pamiętacie wielkiego węża z Kobylnicy?).

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Dziki dają się we znaki tym razem mieszkańcom Gruszczyna

Dziki dają się we znaki tym razem mieszkańcom Gruszczyna

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *