Biblioteka miejsce na czasie – bibliotekarze z gminy współpracują

24 kwietnia 2024 w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Celem spotkania było zaprezentowanie nowych form promocji czytelnictwa, wymiana doświadczeń oraz zapoznanie z narzędziami i materiałami edukacyjnymi, które mogą być wykorzystywane w pracy nauczycieli bibliotekarzy.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Pierwsza część spotkania poświęcona była XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek. Nauczyciele zapoznali się z nowymi formami promocji czytelnictwa, warsztatem pracy nauczyciela bibliotekarza, wymienili się doświadczeniami oraz zapoznali się z przeglądem nowości wydawniczych i czasopism fachowych. W kontekście jednego z kierunków polityki oświatowej państwa, jakim jest wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów, nauczyciele poznali narzędzia i strony internetowe poświęcone dezinformacji, technikom manipulacji w sieci, patotreściom w internecie oraz sztucznej inteligencji. Mogli dowiedzieć się m.in. jak wykorzystywać AI do tworzenia tekstów, grafiki, mowy i muzyki, a także o dostępnych darmowych szkoleniach i webinarach dla nauczycieli bibliotekarzy.

Twórczy upcycling w bibliotece

W drugiej części spotkania Katarzyna Wilczkowska z Sypaszyje poprowadziła warsztaty pod hasłem „Twórczy upcycling w bibliotece. Warsztaty upcyclingu jako innowacyjna forma przekazu wiedzy i kultury”. Upcycling to twórcze przetwarzanie odpadów, polegające na nadawaniu im nowego życia i funkcji. Nauczyciele bibliotekarze mogli dowiedzieć się, jak wykorzystać powtórnie różne materiały i tkaniny do wykonania różnych przedmiotów, takich jak obrazki, wianki i osłonki na doniczki. Podczas warsztatów nauczyciele wykonali również kolczyki i broszki z naturalnych materiałów i tkanin pozyskanych z sukienek.

Biblioteka miejsce na czasie
Biblioteka miejsce na czasie – bibliotekarze z gminy Swarzędz współpracują

Biblioteka – miejsce na czasie

Warsztaty upcyclingu nawiązywały do hasła spotkania „Biblioteka – miejsce na czasie”. Na czasie jest zero waste oraz upcycling, a wykonane podczas warsztatów przedmioty są tego doskonałym przykładem.

Spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy było cenną okazją do wymiany doświadczeń i poznania nowych trendów w pracy bibliotek szkolnych.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Biblioteka miejsce na czasie
Biblioteka miejsce na czasie – bibliotekarze z gminy Swarzędz współpracują

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *