Żółta strefa – od soboty cały kraj z obostrzeniami

Żółta strefa od soboty obejmie cały kraj, związanych z tym będzie szereg obostrzeń.

Premier Morawiecki i Ministerstwo Zdrowia ogłosiło że cały kraj będzie objęty obostrzeniami. Takie decyzje są podejmowane w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Od soboty czeka nas zatem żółta strefa.

Jakie obostrzenia się z tym wiążą? Poniżej przestawiamy najważniejsze z wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

  • W strefach żółtej (ale i czerwonej) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zwolnieni z tego obowiązku na żądanie policji lub straży miejskiej będą musieli przedstawić zaświadczenie lekarskie o niemożliwości zakrywania nosa i usta. Maseczki nie obowiązują w parkach, czy ogrodach.
  • Wydarzenia sportowe może obserwować 25 proc. widowni. Widzowie są zobowiązani do zakrywania usta i nos, a podczas zgromadzeń obowiązuje limit przebywania jednej osoby na 4 metry kwadratowe (targi, wystawy, konferencje).
  • Przestrzeń podczas zajęć sportowych jest ograniczona do 1 osoba na 7 metr kwadratowy.
  • Zgodnie z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia (które mają dopiero wejść w życie) w imprezach rodzinnych maksymalnie będzie mogło brać udział 75 osób. Pływalnie mogą być otwarte, ale obłożenie nie większe niż 75 procent.
  • Spektakle, koncerty mogą się odbywać z obłożeniem 25 proc. publiczności. Na widowni muszą być wyznaczone co drugie miejsce, a widzowie muszę zakrywać usta i nos. Kina mogą działać, ale z 25 proc. publiczności.
    Wprowadzony ponadto zostanie zakaz udostępniania miejsc do tańczenia i prowadzenia dyskotek, czy klubów nocnych.
  • Restauracje i lokale gastronomiczne mogą być otwarte, jednak musi być zachowana przestrzeń 4 metrów kwadratowych na jednego klienta. Hotele będą działać normalnie.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

żółta strefa od soboty

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *