Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel Miasta i Gminy

23 lutego 2021 podczas Sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu, wybrani zostali Zasłużeni dla Swarzędza, a także Honorowy Obywatel.

Na sesji podjęto uchwały w sprawie nadania honorowego wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”, które otrzymali: Stanisław Łukowiak oraz Jacek Wojciechowski. Ponadto została podjęta uchwała w sprawie nadania wyróżnienia „Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Swarzędz” dla Ryszarda Tomaszewskiego.

Stanisław Łukowiak

Stanisław Łukowiak mieszka w Swarzędzu od 1965 r. Był radnym Rady Miejskiej pierwszej kadencji. Założył w Swarzędzu drużynę starszoharcerską. W 1992 r. został prezesem Piórex S.A. Jako prezes zainicjował zwiększenie gamy produktów. Piórex jest wiodącym producentem pierza na całym świecie. Firma ta jako pierwsza w Polsce została członkiem EDFA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Pierzarskich) oraz IDFB (Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Pierzarskich). Jako prezes firmy Piórex S.A. wspiera wydarzenia sportowo-kulturalne w Swarzędzu, jest sponsorem nagród, pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać TUTAJ

Jacek Wojciechowski

Jacek Wojciechowski urodził się w 1948 r. w Poznaniu. W 1990 r. rozpoczął tworzenie przedsiębiorstwa Utal. Początkowo firma produkowała tablice rejestracyjne na rynek polski, jednak wraz z upływem lat przekształciła się w nowoczesne przedsiębiorstwo produkujące tablice rejestracyjne, sprzęt do ich wytworzenia oraz maszyny. Jacek Wojciechowski od wielu lat wspiera finansowo organizacje pozarządowe na terenie gminy Swarzędz, bierze udział w akcjach o charakterze charytatywnym. W 2008 r. został uhonorowany tytułem Przyjaciela Wierzenicy za wsparcie renowacji wierzenickiego kościoła i remontu świetlicy w Wierzonce. W 2014 r. ufundował pomnik Augusta Cieszkowskiego, który znajduje się na swarzędzkim rynku.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać TUTAJ

Ryszard Tomaszewski

Ryszard Tomaszewski urodził się w 1947 r. w Poznaniu. Od 1992 r. jest redaktorem Swarzędzkiej Telewizji Kablowej – Telewizji STK. Jest animatorem i twórcą wielu dyskusyjnych klubów filmowych. Przyczynił się do propagowania walorów kulturalno-turystycznych gminy Swarzędz na terenie powiatu poznańskiego. Dzięki jego pracy gmina Swarzędz staje się rozpoznawalna i bliższa mieszkańcom powiatu.

Pełną treść uzasadnienia uchwały można przeczytać TUTAJ

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel
Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel Miasta i Gminy – na zdjęciu R. Tomaszewski (fot. Facebook).

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

2 thoughts on “Zasłużeni dla Swarzędza i Honorowy Obywatel Miasta i Gminy

 • 22 marca 2021 at 12:19
  Permalink

  Jest takie powiedzenie „Do pustej głowy się nie salutuje” tym bardziej lewą ręką. Wstyd! Ale człowiek uczy się całe życie także jeszcze wszystko przed Panem Tomaszewskim.

  Reply
 • 25 lutego 2021 at 10:45
  Permalink

  Panie Ryszardzie, proszę salutować jak na Polaka przystało 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *