„Weź nie truj” w Swarzędzu

We wtorek 15 stycznia 2019 r. w Swarzędzkim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty „Weź nie truj!” zorganizowane w ramach projektu Metropolii Poznańskiej dotyczącego montażu czujników SMOGu w szkołach. Spotkanie prowadził dr. Wojciech Augustyniak lider Poznańskiego Alarmu Smogowego, który słusznie zauważył, że to czym oddychamy zależy głównie od nas samych. Samorząd, czy władza Państwowa oczywiście pomaga nam w tym m.in. oferując wszelkie wsparcie finansowe, lecz to od nas zależy czy chcemy wymienić kopcący piec. Obecnie nie ma przyzwolenia na palenie papierosów w miejscach publicznych, czy przy dzieciach, a jeszcze ok. 30 lat temu nikt tym sobie nie zawracał głowy. Dziś wiemy, że palenie papierosów jest szkodliwe… wiemy też że SMOG jest szkodliwy, niestety przyzwolenie dla kopcących jest powszechne. Dlatego między innymi organizowane są takie i podobne spotkania, aby uświadamiać mieszkańców, że kopcenie-dymienie nie jest fair wobec innych mieszkańców. Dziś wiemy, że dym pochodzący ze spalania węgla czy drewna jest bardzo szkodliwy, ponieważ znajduje się w nim Benzo(a)piren środek silnie rakotwórczy. Niestety w okresie grzewczym stężenie tego związku w powietrzu przekracza kilkukrotnie normy, czego dowodem jest mapa zanieczyszczeń tym związkiem.
Warsztaty zbiegły się z planowanym spotkaniem sympatyków Swarzędzkiej Inicjatywy AntySMOGowej SmogSTOP. Najprawdopodobniej najbardziej interesującą częścią tego dnia była wspólna rozmowa. Cieszy fakt, że w atmosferze zrozumienia w gronie mieszkańców, zastępcy burmistrza Grzegorza Taterki i przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz można było przedyskutować i wyznaczyć kolejne ważne działania, które pomogą w walce o czystsze powietrze. Istotnym argumentem dyskusji była obowiązująca uchwała Antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która zakłada wyłączenia urządzeń grzewczych – pieców bezklasowych tj. nie spełniających klasy 3 i 4 do 1 stycznia 2024 roku (piec typu „koza”, a także każdy inny piec bez tabliczki znamionowej uznawany jest za bezklasowy), i wyłączenia urządzeń grzewczych klasy 3 i 4 do 1 stycznia 2028 roku. Po tym czasie wszyscy, którzy będą eksploatować wyżej wymienione piece będą łamać prawo, a co za tym idzie będą mogli zostać ukarani. Dlatego ważnym elementem jest dokonanie spisu wszystkich pieców na paliwa stałe w gminie Swarzędz i na tej podstawie np. dostosowanie planu dofinansowań do wymiany tychże pieców.
Pozostało TYLKO 5 lat dla tych wszystkich, którzy używają pieców bezklasowych! Po tym czasie każdy, kto używa taki piec łamie prawo i może zostać ukarany! zgodnie z Uchwałą Antysmogową Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 29 grudnia 2017 roku

Jacek BuraSprawdzą czy nie trują

Swarzędzka Straż Miejska posiada sprzęt pozwalający sprawdzić czy podejrzanie wyglądający dym unoszący się nad budynkami nie jest efektem spalania śmieci i różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych w piecach centralnego ogrzewania.
Służyć temu będzie dron wyposażony w zestaw odpowiednich czujników pozwalających stwierdzić w efekcie spalania jakich materiałów on powstał.
W ten sposób po uzyskaniu sygnału, że w określonym miejscu mogą być spalane niebezpieczne odpady eko-patrol po wypuszczeniu drona w okolice komina z którego leci podejrzany dym będzie mógł stwierdzić czy nie są spalane niebezpieczne i niedozwolone materiały.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *