W Poznaniu utrudnienia w ruchu – w niedzielę półmaraton

W niedzielę 14 kwietnia 2024 w Poznaniu odbędzie masowa impreza biegowa i w związku z nią będą występowały utrudnienia w ruchu pojazdów i pieszych. 

Tradycyjny wiosenny bieg w Poznaniu, czyli PKO Poznań Półmaraton, jak zawsze zgromadził ogromną rzeszę zainteresowanych. Na starcie może stanąć nawet 10,5 tys. uczestników. W związku z biegiem nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Poniżej prezentujemy informacje przygotowane przez organizatorów 16. PKO Poznań Półmaratonu dotyczące przemieszczania się po mieście w czasie zawodów.

Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 8:30 do 13:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga / Matejki zamknięta będzie od godziny 6.00.

Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając Łazarz, Wildę, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Na całej trasie Półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu. Zwracamy jednak uwagę, że w momencie, gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez śluzy będzie niemożliwy.

Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu ostatniego odcinka trasy przewidywane jest około godziny 13:30.

Po starcie zamknięte będą śluzy na Grunwaldzkiej i stopniowo dalej do Jugosłowiańskiej w stronę Raszyna/Górczyna. Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika przez dany odcinek trasy, śluza będzie otwierana na stałe, oznakowanie tymczasowe będzie ściągane. Gdy służby stwierdzą, że można przywrócić stały ruch na danym odcinku jezdni, sytuacja wróci do normy.

W tej fazie podróże z Łazarza i południowego Grunwaldu w kierunku Jeżyc, Piątkowa, Ławicy, Woli itp. muszą odbywać się ulicą Głogowską, następnie Mostem Dworcowym, Matyi, Aleją Niepodległości do ulicy Libelta / Jeżyckiej lub do ulicy Przepadek i Armii Poznań.

Na odcinku od cmentarza Górczyńskiego do Drogi Dębińskiej będzie 7 śluz przejazdowych, które umożliwią wjazd do centrum miasta od południa. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę biegu. Całkowicie z ruchu wyłączone zostają Dolna Wilda na odcinku Hetmańska-Piastowska oraz Piastowska od Dolnej Wildy do Drogi Dębińskiej. Na ul. Arciszewskiego będzie ruch jednokierunkowy po nitce zachodniej w stronę Górczyna.

Na tym odcinku jedynym wjazdem do miasta od strony Ronda Starołęka, będzie trasa Hetmańska (możliwość skrętu w Dolną Wildę, Kolejową lub Głogowską).

Całkowicie wyłączony z ruchu pozostaje odcinek Droga Dębińska – Garbary do Estkowskiego z wyjątkiem odcinków Bielniki-Kazimierza Wielkiego oraz Wielka-Estkowskiego, na którym będzie możliwy ruch jednokierunkowy w stronę północy. Ruch pomiędzy Nowym Miastem a Centrum może odbywać się poprzez 5 śluz. Na Małych Garbarach, Wolnicy, Solnej będzie możliwy ruch w obu kierunkach północną nitką arterii. Odcinek trasy obejmujący Nowowiejskiego i Pułaskiego będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Poruszając się między północą Poznania a Centrum kierowcy będą mieli do dyspozycji 3 śluzy. Ruch pomiędzy Jeżycami a ścisłym centrum zapewnią śluzy na Kaponierze oraz u zbiegu Poznańskiej/Libelta.

Pełna lista śluz na trasie półmaratonu

 1. Grunwaldzka – Szylinga / Matejki
 2. Grunwaldzka – Wojskowa
 3. Rondo Nowaka – Jeziorańskiego
 4. Grunwaldzka – Grochowska
 5. Grunwaldzka – Bułgarska / Jugosłowiańska
 6. Rondo Skubiszewskiego
 7. Jugosłowiańska – wyjazd z os. Kopernika
 8. Ściegiennego – Promienista
 9. Ściegiennego – Arciszewskiego
 10. Arciszewskiego – Palacza
 11. Hetmańska – Kasprzaka
 12. Hetmańska – Głogowska
 13. Hetmańska – Dmowskiego
 14. Hetmańska – Kolejowa / Górecka
 15. Hetmańska – 28 czerwca 1956 r.
 16. Królowej Jadwigi – Droga Dębińska / Strzelecka
 17. Strzelecka / Garbary – Krakowska / Kazimierza Wielkiego
 18. Garbary – Wszystkich Świętych
 19. Garbary – Wodna / Grobla
 20. Garbary – Wielka
 21. Solna – Al. Marcinkowskiego
 22. Solna / Nowowiejskiego – Al. Niepodległości
 23. Pułaskiego / Roosvelta – Libelta / Poznańska
 24. Roosvelta – Dąbrowskiego
 25. Rondo Kaponiera

Organizatorzy zapewniają informacje na temat poruszania się w trakcie biegu. Można je uzyskać za pośrednictwem poczty elektronicznej. Kontakt pod adresem e-mail utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl będzie dostępny w sobotę 13 kwietnia od 10:00 do 23:00 i w niedzielę 14 kwietnia od 7:00 do 13:00.

Ponadto można skorzystać ze specjalnego telefonu:  502 622 438. Infolinia będzie działać, podobnie jak adres mailowy, w sobotę 13 kwietnia od 10:00 do 23:00 i w niedzielę 14 kwietnia od 7:00 do 13:00.

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej są dostępne na stronie na stronie: https://www.ztm.poznan.pl/

Aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

W Poznaniu utrudnienia w ruchu
W Poznaniu utrudnienia w ruchu – w niedzielę półmaraton

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *