W niedzielę maraton w Poznaniu – będą utrudnienia w ruchu

W niedzielę, 22 października 2023 odbędzie się w Poznaniu duża coroczna impreza biegowa, czyli Poznań Maraton. W związku z tym, już od godzin porannych należy spodziewać się utrudnień w poruszaniu po mieście. 

Niedzielne wydarzenie jest już 22 edycją biegu na królewskim dystansie. Choć start maratonu przewidziany jest na godzinę 9:00, to już od godziny 7:45 zostanie zamknięta trasa biegu dla ruchu kołowego. Zamknięcie potrwa do godziny 16:00. Ponadto ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

W tym czasie zmiany będą obowiązywały również Swarzędzką Komunikację Autobusową:

 • Autobusy linii 401 i 405 będą miały przystanek początkowy i końcowy na ul. Warszawskiej za rondem w stronę Swarzędza (przy kościele).
 • Autobusy linii 412 będą miały przystanek początkowy i końcowy za rondem w kierunku ul. Głównej (przy ul. Podwale).

Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym organizatorzy przygotowali poglądową mapę trasy wraz z jej opisem, która może być pomocna przy poruszaniu się po mieście w dniu Maratonu. Mapa w większej rozdzielczości dostępna pod TYM linkiem.

W niedzielę maraton w Poznaniu - będą utrudnienia w ruchu
W niedzielę maraton w Poznaniu – będą utrudnienia w ruchu. Źródło: https://marathon.poznan.pl/

Trasę biegu oznaczono cienką granatową linią. Umieszczone na niej podwójne poprzeczne czerwone kreski z numerkami oznaczają śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę biegu. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę. Pełen spis śluz znajduje się na dole strony.

Grube niebieskie poprzeczne kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy Maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. Dotyczą one przejazdów:

 • ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
 • ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
 • ulicą Niestachowską nad Warmińską
 • poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Zielone linie pokazują propozycję dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły:

 • Luboń (ulicami Dolna Wilda – Piastowska – Droga Dębińska do AWF)
 • Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF)

Czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica. Rekomendujemy kierowanie się w stronę ul. Świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską lub alternatywnie Lutycką, a z centrum ulicami Dąbrowskiego i Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do Przeźmierowa – zjazd ulicami Wichrową, Rzemieślniczą do Rynkowej i dalej w stronę ul. Bukowskiej. Po skręcie w ulicę Bukowską można kierować się w stronę lotniska. Rekomendowany dojazd można zobaczyć klikając w link: https://goo.gl/maps/VnGHnAFWrY5W2VFf7

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej – do ok. godz. 15.00 – z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP). Na tym odcinku będzie bowiem przebiegała zarówno początkowa, jak i końcowa część trasy.

Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu Maratonu można uzyskać dzwoniąc od czwartku do niedzieli (19 – 22 października) pod nr telefonu: 502 622 438. Nasz koordynator udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu maratonu).

Godziny pracy koordynatora:

 • 19.10.2023 w godz. 16:00 – 22:00
 • 20.10.2023 w godz. 16:00 – 23:00
 • 21.10.2023 w godz. 10:00 – 23:00
 • 22.10.2023 w godz. 07:00 – 15:00

Informacje można uzyskać pisząc e-mail na adres: utrudnieniawruchu@marathon.poznan.pl

Odpowiedzi na zapytania wysłane na ten adres mogą przychodzić z opóźnieniem.

Dodatkowo w październiku informacji na temat utrudnień będzie udzielała infolinia Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Działa ona w godz. 7:30 – 20:00.

Aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ. 

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *