Zapal znicz pamięci pod tablicą na swarzędzkim Rynku – 22 października

22 października 2023 odbędzie się XV edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”. Tego dnia wspomina się ofiary niemieckich zbrodni z początków II wojny światowej. Znicze zapłoną też na swarzędzkim Rynku.

Organizatorzy – Instytut Pamięci Narodowej – już po raz piętnasty zachęca do zapalenia znicza pamięci ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, wspominani są ci, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. IPN zaprasza, by wspólnie uczcić pamięć przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku zwraca się uwagę na kolejne ważne wydarzenia i miejsca, które związane są z historią II wojny światowej w poszczególnych regionach. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć na stronie poznańskiego Oddziału IPN.

Ponadto organizatorzy 22 października 2023 r. zachęcają do indywidualnych upamiętnień, a także do włączenia się w akcję muzeów regionalnych, władz samorządowych, stowarzyszeń, mediów, nauczycieli wraz z uczniami oraz drużyn harcerskich:

„Zrób zdjęcie dokumentujące akcję i prześlij je na adres zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl. Osoby, które prześlą zdjęcie z opisem mają możliwość otrzymania zaproszenia na Koncert Zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu 30 października 2023 r.”

Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ. 

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *