Uczcijmy Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Ustanowiono je 23 kwietnia 1937 roku dla  upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Święto to  w dwudziestoleciu międzywojennym obchodzono jako uroczystości o charakterze czysto wojskowym. Zniesione zostało ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 i przywrócono je również ustawą  w okresie transformacji ustrojowej w roku 1989.

Jak co roku zachęcamy Państwa do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległości oraz do wywieszenia w naszych domach flag państwowych i miejskich. Cóż, te ostatnie zobaczymy niestety  tylko na budynkach gminnych i tylko nielicznych budynkach prywatnych. Dlaczego tak się dzieje w Swarzędzu, gdy niemal w całej Polsce w miastach, miasteczkach i wsiach powiewają obok flag państwowych flagi miejskie i gminne. W Swarzędzu nie, gdyż od dobrych kilku lat flag miejskich nie można na miejscu kupić. Kilka lat temu otrzymały je wszystkie jednostki gminne, a mieszkańcy mogli je nabyć w podległym gminie zakładowi. Teraz ich nie ma nigdzie. Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich 2 lat proponowałem na komisjach Rady Miejskiej, aby odpowiedzialni urzędnicy gminni doprowadzili do tego, że flaga będzie dostępna dla wszystkich chętnych w wyznaczonych punktach na terenie gminy. Jak się okazuje prosta sprawa przerasta możliwości odpowiedzialnych osób.

Ktoś bardziej uparty kupi flagę, wykonaną na zamówienie, za kwotę 45 zł sklepie internetowym. Trudno jednak wymagać, aby w taki sposób mieli flagę kupować mieszkańcy gminy. Nie wszyscy kupują przez internet i nie wszyscy mogą wydać na flagę 45 zl. Sądzę, że wystarczyłoby porozmawiać z jakąś krawcową i proste do wykonania flagi byłyby dostępne dla wszystkich.

Tego typu problemów nie mają okoliczne gminy, a wiele z nich rozdaje przy różnych okazjach flagi gminne nieodpłatnie, gdyż władzom zależy na budowaniu więzi mieszkańców ze swoją małą Ojczyzną. A może na początek zamówić pewną liczbę flag i przekazać w podziękowaniu osobom, które wypełniły ankietę dotyczącą możliwego zagospodarowania terenów po lotnisku Aeroklubu Poznańskiego lub wylosowanym osobom głosującym na budżet obywatelski.? Więzi społeczne, związek mieszkańców z miejscem zamieszkania małą Ojczyzną można budować także w ten sposób.

Flaga miejska Swarzędza

640px-pol_swarzedz_flag-svg

%d bloggers like this: