Czy w Swarzędzu od 1 stycznia nie będzie pomocy doraźnej?

Przedstawiamy za stroną UMiG w Swarzędzu materiał informujący, że od 1 stycznia 2020 może zostać zlikwidowana pomoc doraźna świadczona w przychodni Multi-Medic w Swarzędzu przy ul. Cieszkowskiego w godzinach nocnych i w dni świąteczne. Szczegóły w załączonym komunikacie. Mamy nadzieję,  że posłowie z naszego terenu przyczynią się do umożliwienia dalszego funkcjonowania pomocy doraźnej. Liczymy również na naszych radnych gminnych i powiatowych, gdyż także oni mogą przyczynić się do zapewnienia warunków finansowych dla  dalszego funkcjonowania pomocy doraźnej w godzinach nocnych i w dni świąteczne.

Co zrobić, gdy wieczorem, nocą lub w którymś z dni świątecznych dopada nas choroba? Od lat swarzędzanie i mieszkańcy okolicznych gmin (w sumie ok. 170 tys. osób) zamiast szukać w takiej sytuacji pomocy w którymś z poznańskich szpitali, korzystać mogą z doraźnej pomocy lekarskiej świadczonej w Swarzędzu przez Przychodnię Lekarską „MULTI-MEDIC” przy ul. Cieszkowskiego 100/102. Przychodnia ta zapewnia pacjentom pomoc doraźną na podstawie umowy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieje jednak obawa, że od 1 stycznia 2020 r. z pomocy doraźnej w Swarzędzu nie będzie można korzystać.

Problem w tym, że wartość kontraktu z NFZ od dłuższego nie pokrywa kosztów ponoszonych przez przychodnię. Jak informuje Tomasz Matecki z „MULTI-MEDIC”, od około dwóch lat świadczenie pomocy doraźnej jest działalnością deficytową, a właściciele przychodni zmuszeni są z własnych środków dofinansowywać leczenie pacjentów. Ostatnio – kwotami po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. – Próby negocjacji z NFZ nie przyniosły dotychczas  zmiany sytuacji – informuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Wiosną br. wspólnie z burmistrzami Pobiedzisk i Kostrzyna oraz wójtem Kleszczewa zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami WOW NFZ oraz zainteresowanymi lekarzami. Niestety, bez rezultatu.

– Niedoszacowanie przez NFZ wartości świadczeń przy ciągłym wzroście kosztów (rosnące płace, napływ nowych mieszkańców, wzrost pozostałych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej) zmusiły nas ostatecznie do wypowiedzenia umowy. Na początku października pismo w tej sprawie trafiło do NFZ – informuje Tomasz Matecki.

Co dalej? Czy rzeczywiście od stycznia pomoc doraźna w Swarzędzu zostanie zlikwidowana? – Mam nadzieję, że tak się nie stanie i robimy wszystko, aby nasi mieszkańcy nadal mogli z niej korzystać – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. – 28 października wspólnie z burmistrzami Pobiedzisk, Kostrzyna, Buku,, Stęszewa oraz wójtami Komornik, Kleszczewa i Dopiewa podpisałem list skierowany przez nas do pani Agnieszki Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wspólnie apelujemy o podjęcie działań zmierzających do utrzymania w Swarzędzu oraz w Dopiewie (bo i tam powstał identyczny problem) nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszych gmin.

Apel przesłany został do wiadomości Ministra Zdrowia  Łukasza Szumowskiego, posłów Waldego Dzikowskiego, Jadwigi Emilewicz, Rafała Grupińskiego, Joanny Jaśkowiak, Katarzyny Kretkowskiej, Franciszka Sterczewskiego, Adama Szłapki, Szymona Szynkowkiego vel Sęk, Katarzyny Ueberhan, Bartłomieja Wróblewskiego oraz senatorów Jadwigi Rotnickiej i Marcina Bosackiego.

Życzmy sobie (oprócz zdrowia) aby jak najszybciej nadeszły w tej sprawie dobre wiadomości.

/mw/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *