Swarzędz zakupi elektryczne autobusy – dostał dofinansowanie NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyłonił miejscowości, które uzyskają dofinansowanie, a wśród nich znalazł się Swarzędz, dzięki czemu zakupi elektryczne autobusy. 

Dofinansowanie sięgające 60% wartości zakupu pojazdów komunikacji publicznej Swarzędz otrzyma w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Gmina znalazła się w gronie 67 miejscowości, które mogą się poszczycić wsparciem NFOŚiGW. Kwotowo mowa dofinasowaniu wynoszącym 7,9 mln zł. W ramach tych środków Swarzędz zakupi autobusy elektryczne – 5 pojazdów – a także stacje ładowania. Autobusy te dołączą do kilkunastu pojazdów o napędzie hybrydowym, które gmina użytkuje od 2017 roku.

Portal Transinfo.pl przytacza wypowiedź burmistrza Mariana Szkudlarka: „Zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani w ramach dostawy pięciu elektrycznych autobusów. Przeszliśmy całą procedurę z tym związaną i w tej chwili czekamy na umowę z NFOŚiGW, co nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni. potem zostaną ogłoszone przetargi na dostawę floty. Pojazdy będą dostarczane do naszej gminy co roku: dwa dotrą w 2023 roku, dwa kolejne w 2024 r. i ostatni w 2025”. I dodaje: „Myślę, że autobusy elektryczne zostaną pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i pozwolą nam pójść w kierunku budowania całkowicie zeroemisyjnej lub niskoemisyjnej floty transportu publicznego”.

W ramach złożonych wniosków do programu „Zielony Transport Publiczny 2.0” planuje się następujące inwestycje:

  • autobusy elektryczne – 340 szt.
  • autobusy wodorowe – 48 szt.
  • punkty ładowania – 277 szt.
  • stacje tankowania wodoru – 2 szt.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Swarzędz zakupi elektryczne autobusy
Autobus elektryczny marki Solaris przewożący pasażerów w Krakowie

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *