Swarzędz z dofinansowaniem UE przebudowy przejścia obok dworca PKP

22 października, podczas spotkania z sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemarem Budą padła informacja – Swarzędz z dofinansowaniem UE przebudowy przejścia obok dworca PKP wartości 1,65 mln zł. 

Trwa przebudowa przejścia pod torami kolejowymi w pobliżu dworca PKP w Swarzędzu. Podróżni, jaki korzystający z przejścia podziemnego mieszkańcy, mogli już zauważyć, że prace rozpoczęły się również po północnej stronie torów kolejowych. Inwestycja, której wykonawcą jest firma „Mosty Poznań” Sp. z o.o.  opiewa na kwotę 5.979.367,52 zł. Swarzędz wystąpił o dofinansowanie inwestycji, co udało się osiągnąć.

W piątek, 22października 2021 r. odbyło się spotkanie z Waldemarem Budą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który przekazał pozytywną informację: Swarzędz z dofinansowaniem ze środków UE na przebudowę przejścia obok dworca PKP. Dofinansowania w wysokości 1,65 mln zł zostanie przyznane w ramach dodatkowych środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Samo spotkanie odbyło się w miejscu inwesycji – na dworcu PKP w Swarzędzu. Oprócz wiceministra Waldemara Budy i burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka, w spotkaniu uczestniczyli również posłowie na Sejm RP Jadwiga Emilewicz oraz Szymon Szynkowski vel Sęk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także radny Rady Miejskiej Szymon Kurpisz.

Burmistrz Marian Szkudlarek liczy, że już niebawem mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego przejścia: „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to przebudowa zakończona zostanie w przyszłym roku, bowiem termin wykonania ustalono na 400 dni”.

W trakcie spotkania burmistrz wyjaśnił uczestnikom, że Swarzędz prowadzi jeszcze inne inwestycje, bardzo istotne dla funkcjonowania gminy. Swarzędz stara się pozyskać na nie środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Są to m.in.:

– budowa tunelu pod torami kolejowymi łączącego ulicę Antoniego Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu – kwota wnioskowanych środków: 39.388.464,04 zł,

– rozbudowa ul. Katarzyńskiej od ul. Swarzędzkiej do ul. Promyk w Gruszczynie – kwota wnioskowanych środków: 13.693.000,00 zł,

– rozbudowa ul. Z. Grudzińskiego w Swarzędzu i Jasinie oraz ul. Pszennej w Łowęcinie – kwota wnioskowanych środków: 5.000.000,00 zł.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Swarzędz z dofinansowaniem UE
Fot. Anna Soberska-Mazurek
Swarzędz z dofinansowaniem UE
Fot. Anna Soberska-Mazurek
Swarzędz z dofinansowaniem UE
Fot. Anna Soberska-Mazurek

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

2 thoughts on “Swarzędz z dofinansowaniem UE przebudowy przejścia obok dworca PKP

 • 29 października 2021 at 09:07
  Permalink

  I super. Kasy na inwestycje zawsze brakuje. Aż dziw, że nie było Wróblewskiego.

  Reply
 • 25 października 2021 at 17:46
  Permalink

  Przy okazji czytania o dotacjach z budżetu centralnego warto jest sobie poczytać ile gminy stracą na Polskim Ładzie. Samorządy opracowały nawet prosty kalkulator: https://natwojkoszt.pl/ Czyli z tymi dotacjami to będzie tak: “zabierzemy Wam 10, a jak będziecie grzeczni to damy Wam 5. A teraz dziękujcie za łaskę. Podziękowania słać na adres: Warszawa, ul. Nowogrodzka”.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *